News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Oprogramowanie dla płyt Gigabyte

Gigabyte udostępnił naszym zdaniem świetny, przejrzysty pakiet oprogramowania, które jest wręcz wzorcowo przygotowane pod względem ergonomii. Menu jest niesamowicie czytelne, żywe kolory idealnie kontrastują z wszechobecną czernią. Opis poszczególnych funkcji jest zrozumiały nawet dla laika. Jedno, co można zarzucić pakietowi aplikacji od Gigabyte, to że nie jest widoczny od razu po uruchomieniu – trzeba kliknąć ikonę w Trayu, by na ekranie po prawej stronie pojawiło się menu.

Gigabyte Oprogramowanie

Pierwszy kwadracik podpisany @BIOS udostępnia nam funkcje związane z aktualizacją i archiwizacją UEFI. To także tutaj zobaczymy aktualną wersję firmware płyty. Aktualizacja UEFI może zostać wykonana tradycyjnie z pliku, ale także bezpośrednio z Internetu.

Gigabyte Oprogramowanie

Kolejny na liście jest USB Blocker. Jest to świetna funkcja, szczególnie gdy chcemy, aby poszczególne konta nie miały dostępu do urządzeń podłączanych przez USB. Zapewnia to dodatkową ochronę przed wirusami – pendrive wpięty w złącze po prostu nie wystartuje i nie zostanie rozpoznany.

Gigabyte Oprogramowanie

Gigabyte Oprogramowanie

Pakiet EasyTune to centrum informacyjne oraz kontrolne płyty głównej. To tutaj możemy w prosty sposób podkręcić procesor, pamięci, zarządzać alertami czy dostosować prędkości obrotowe do własnych wymagań. Nie potrzebujemy wyszukanej wiedzy, choć dla zaawansowanych użytkowników oczywiście zostawiono kilka opcji ukrytych w podmenu Advanced na każdej z kart aplikacji.

Gigabyte Oprogramowanie

EZ Rapid Start służy do szybkiego wznawiania systemu po przejściu z głębokiego uśpienia przy wykorzystaniu dysku SSD. Co ciekawe w naszym przypadku dysk Kingstona nie został rozpoznany jako konstrukcja półprzewodnikowa, przez co nie mogliśmy tego w ogóle skonfigurować. Ciekawa sytuacja, która jednak nie powinna mieć miejsca.

Gigabyte Oprogramowanie

Po aktualizacji oprogramowania w menu pojawiły się dwie dodatkowe opcje – Smart TimeLock oraz Smart Recovery. Pierwszy pozwala na ustawienie przedziałów czasowych, w których można korzystać z komputera. Bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy nie chcemy by nasze dziecko przesiadywało zbyt długo przed ekranem monitora. Druga opcja służy do robienia i przywracania kopii zapasowych systemu.

Gigabyte Oprogramowanie

W ostatnim podmenu znajdziemy aplikację do automatycznej aktualizacji sterowników i oprogramowania. Po prostu zaznaczamy, co nas interesuje, klikamy Update i proces wykonuje się w pełni automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Gigabyte Oprogramowanie

Zgłoś błąd