News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: Gigabyte B85M-HD3

Gigabyte B85M-HD3

Gigabyte B85M-HD3

Wygląd płyty głównej

Gigabyte B85M-HD3 to budżetowa konstrukcja micro ATX oparta o chipset B85. Wymiary płyty wynoszą około 24 cm x 17,5 cm, przez co elementy umieszczone na laminacie są bardzo ściśnięte. Widać to szczególnie, gdy zamontujemy duży system chłodzenia procesora – płyta wydaje się być wtedy jeszcze mniejsza.

Gigabyte B85M-HD3

Gniazdo procesora zostało stworzone przez firmę Foxconn, a więc nie ma w jego przypadku specjalnych udziwnień. Sekcja zasilania opiera się jedynie na czterech fazach, które niestety nie są w żaden sposób chłodzone. Przekłada się to na temperaturę sekcji, która jest naszym zdaniem zbyt wysoka (więcej informacji w sekcji Kultura pracy).

Gigabyte B85M-HD3

Płyta posiada jedynie dwa banki pamięci, choć w czasach modułów 4 i 8 gigabajtowych nie powinno to być większym problemem. Inna sprawa, że użytkownicy korzystający z tego typu sprzętu raczej nie nastawiają się na korzystanie z ramożernych aplikacji, więc tym bardziej dwa sloty będą wystarczające. W niewielkiej odległości od banków pamięci umieszczono sześć złączy SATA (cztery SATA 3, dwa SATA 2) oraz złącze dla frontowego panelu USB 3.0.

Gigabyte B85M-HD3

Radiator odprowadzający ciepło z chipsetu jest jeszcze mniejszy niż w modelu Gigabyte B85M-D3H. Tym razem to po prostu zwykły aluminiowy blok, lekko poprzecinany żeberkami. Przy dolnej krawędzi znajdziemy dwa złącza USB, port LPT, COM oraz audio na front panel.

Gigabyte B85M-HD3

Konfiguracja slotów na karty rozszerzeń znacząco różni się od tego, co widzieliśmy w wyższym modelu. Na laminacie znalazły się trzy złącza PCIE – jedno PCIE x16 działające z pełną przepustowością i dwa PCIE x1. Najbliżej dolnej krawędzi umiejscowiony został slot PCI.

Gigabyte B85M-HD3

Panel tylny zasadniczo prawie niczym nie różni się od tego z modelu Gigabyte B85M-D3H. Mamy dostęp do sześciu złączy USB (cztery USB 2.0, dwa USB 3.0), dzielonego łącza PS/2, trzech wyjść wideo (D-Sub, DVI-D i HDMI), portu LAN oraz wyjść/wejść audio. Tych ostatnich jest jednak nieco mniej niż w "wyższym" modelu – płyta niestety nie pozwoli na obsługę zestawu wielokanałowego.

Gigabyte B85M-HD3

Zgłoś błąd