News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: Gigabyte B85M-D3H

Gigabyte B85M-D3H

Gigabyte B85M-D3H

Wygląd płyty głównej

Gigabyte B85M-D3H to konstrukcja micro ATX o wymiarach około 24 na 22,5 cm. Producent porozmieszczał na laminacie tylko to, co najbardziej niezbędne – nie znajdziecie tutaj żadnych przycisków czy innych bajerów. Tym niemniej nie jest to żaden problem, płyt z chipsetem B85 i tak nie wykorzystamy do mocniejszego OC. W zamyśle Intela płyty te w ogóle nie miały się kręcić i tylko dzięki zmodyfikowanym biosom producentów płyt głównych możemy zobaczyć na zegarze więcej niż 4 GHz.

Gigabyte B85M-D3H

Sekcja zasilania chłodzona przez niewielkich rozmiarów radiator ma cztery fazy. Może wydawać się, że ich liczba jest zbyt mała, ale w trakcie testów, nawet po maksymalnym OC, nie zauważyliśmy, by występowały jakiekolwiek problemy. Dzięki niewielkiej ilości faz okolice gniazda procesora są zdecydowanie bardziej przewiewne. Wpływa to w niewielkim stopniu na niższą temperaturę, ale z drugiej strony i tak nie ma możliwości podkręcić procesora do takiego stopnia, gdzie w ogóle odczujemy tę różnicę.

Gigabyte B85M-D3H

Mamy możliwość obsadzenia do czterech modułów pamięci RAM DDR3, które na tej płycie będą pracowały z maksymalną częstotliwością wynoszącą jedynie 1600 MHz. Bardzo blisko tych slotów znalazły się porty SATA (cztery SATA 3, dwa SATA 2) oraz złącze frontowe USB 3.0. Co do portów SATA mamy pewne zastrzeżenia – po podpięciu dysku SSD do białych portów (SATA 3) nie mogliśmy w żaden sposób zainstalować Windows 7. Instalacja ruszyła dopiero po podłączeniu do portów SATA 2. To wyraźny błąd inżynierów, który musi zostać szybko naprawiony.

Gigabyte B85M-D3H

Radiator chipsetu jest niewielki, ale daje radę. Na płycie, przy jej dolnej krawędzi, umieszczono całkiem ciekawy zestaw konektorów umożliwiających podłączenie dodatkowych złączy – poza tak oczywistymi jak USB czy audio dla panelu frontowego, są jeszcze wydawałoby się zapomniane COM, LPT (ciekawy pomysł, choć zastanawiające, kto jeszcze używa sprzętu z tym interfejsem) oraz TPM.

Gigabyte B85M-D3H

Poza wymienionymi wyżej złączami na PCB nie mogło oczywiście zabraknąć slotów na karty rozszerzeń. Gigabyte podczadł do sprawy mądrze i umieścił na swojej płycie cztery takie gniazda – dwa PCIE x16 (elektrycznie x16 i x4) oraz dwa standardowe PCI.

Gigabyte B85M-D3H

Panel tylny prezentuje się przyzwoicie, choć bez niespodzianek – zestaw złączy jest jak najbardziej standardowy. Mamy dostęp do sześciu złączy USB (cztery USB 2.0, dwa USB 3.0), dzielonego łącza PS/2, trzech wyjść wideo (D-Sub, DVI-D i HDMI), portu LAN oraz wyjść/wejść audio. Co ciekawe zabrakło wyjścia optycznego, które jednak jest już standardem, nawet w tanich konstrukcjach.

Gigabyte B85M-D3H

Zgłoś błąd