News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Zapraszamy Was do lektury pierwszego zestawienia płyt głównych pod procesory Intel Haswell opublikowanego na łamach PC Centre.pl! Przetestowaliśmy dla Was osiem konstrukcji mATX z chipsetami B85 i oceniliśmy pod kątem wyposażenia, funkcjonalności i jakości dołączonego oprogramowania. Sprawdźcie, które z nich okazały się być najlepsze, w co warto zainwestować swoje środki, a co lepiej omijać szerokim łukiem...

Wprowadzenie

Bohaterkami niniejszego zestawienia jest osiem dość nietypowych płyt głównych. Nietypowych, gdyż dedykowane są one raczej budżetowym procesorom Intel Haswell, jednak póki co te nadal nie doczekały się swojej premiery, a mało kto łączy czterordzeniowy procesor za 1000 zł z płytą za 200 – 300 zł. Niestety na rynku nadal nie ma modeli Intel Core i3, Pentium i Celeron nowej generacji, więc podczas testów skazani byliśmy na korzystanie z bardzo wydajnego Core i5 4670K z odblokowanym dzielnikiem.

Wybraliśmy po dwa modele płyt od każdego z czwórki wielkich producentów – ASRocka, ASUSA, Gigabyte'a i MSI. Zdecydowaliśmy się na przetestowanie zarówno stricte budżetowych konstrukcji, jak i tych zdecydowanie lepiej wyposażonych. Jak się jednak przekonacie, w niektórych przypadkach zacierać się będzie granica budżetowy – średnia półka, a głównym powodem jest cena urządzeń, która w kilku przypadkach zaskakuje zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Płyty główne B85

Położyliśmy duży nacisk na kwestię software'u i łatwości obsługi UEFI. Postanowiliśmy obszernie opisać oba aspekty, dzięki czemu każdy z użytkowników będzie mógł przekonać się, co zasługuje na pochwałę, a co wymaga jeszcze dopracowania. Bardzo wysoko ocenialiśmy też funkcjonalność samych płyt – obowiązywała zasada "im więcej złączy, tym lepiej". Niemniej ważne było także rozłożenie elementów na laminacie i łatwość dostępu do każdego ze złączy.

Płyty do testów dostarczył sklep Esc

Zgłoś błąd