News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

UEFI płyt ASUS

ASUS przy konstruowaniu Setupu skorzystał ze znanego patentu spotykanego już na innych konstrukcjach tajwańskiego giganta. UEFI jest podzielone na dwie części – pierwsza widoczna od razu po wejściu jest całkowicie uproszczonym interfejsem dedykowanym mniej zorientowanym w kwestii komputerów użytkownikom. Można tutaj szybko wybrać profil działania systemu, zmienić prędkości obrotowe, włączyć profil XMP pamięci czy w końcu zmienić urządzenie, z którego w pierwszej kolejności nastąpi bootowanie. W każdej chwili możemy jednak kliknąć button Advanced Mode i w ten sposób przejść do tradycyjnego widoku UEFI – drugiej składowej Setupu.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

W My Favorites początkowo nie znajdziemy dosłownie żadnej funkcji. Te musimy umieścić tam sami wybierając ulubione, najczęściej używane funkcje. Proces dodawania jest bardzo prosty – wystarczy wybrać ze wszystkich dostępnych ustawień te, z których najczęściej korzystamy, zaznaczyć je, a następnie kliknąć na przycisk F4. Po zaakceptowaniu wybrana funkcja znajdzie się na stronie pierwszej zakładki.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

Kolejnym menu jest standardowe Main, w którym jak zawsze umieszczono informacje o samej płycie, taktowaniu procesora i pamięci, ilości RAM czy wersji UEFI. Dodatkowo przy dole ekranu znalazła się opcja Security, dzięki której ustawimy hasło do naszego PC.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

Ai Tweaker skupia wszystkie najważniejsze opcje do podkręcania procesora, układu graficznego i pamięci. Ustawień jest masa i choć z wielu zwykły użytkownik nie skorzysta, mogą się przydać przy "poważniejszym" OC. ASUS poza zmianą napięć czy taktowania szyny, pozwala też ustawić masę opcji związanych ze sprawnością energetyczną układu czy zaawansowanymi funkcjami procesora. Nie zabrakło także automatycznego systemu podkręcania – możemy wybrać, czy najpierw system ma samodzielnie kręcić dzielnikiem, czy szyną BCLK.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

Zakładka Advanced gromadzi zaawansowane funkcje, m.in. chipsetu czy złączy USB. Każda kategoria ma swoje podkategorie, poruszanie się po nich jest bardzo intuicyjne i bezproblemowe. Co ważne, poszczególne elementy są dobrze podpisane. Prawie wszystkie elementy znajdujące się w tej zakładce możemy oglądać też w Setupach płyt głównych innych producentów.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

Sekcja Monitor to oczywiście panel gromadzący informacje o temperaturach i prędkościach obrotowych wentylatorów. Znajdziemy tu także napięcia poszczególnych linii oraz każdego z rdzeni procesora. Mamy możliwość dostosowania prędkości wentylatorów oraz zmiany limitów minimalnych prędkości.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

W zakładce Boot użytkownik zmienia opcje startu systemu. Warto od razu wyłączyć bardzo uciążliwe "Wait For 'F1' If Error", które nie działa zbyt dobrze – płyta wykryła w naszym przypadku brak wentylatora, chociaż ten był do niej podłączony i co jeszcze ciekawsze normalnie działała regulacja obrotów. Szkoda, że producent nie udostępnił możliwości samodzielnego resetu UEFI po kilkukrotnym niepowodzeniu przy uruchomieniu komputera. Doprowadza to niestety do sytuacji, gdzie płyta ASUSA – zamiast przywrócić fabryczne wartości będzie próbowała się uruchomić w nieskończoność przy zadanych ustawieniach.

ASUS - UEFI i Oprogramowanie

W ostatniej interesującej nas sekcji Tool najciekawszymi elementami zdaja się być ASUS SPD Information dający nam szczegółowe dane na temat pamięci, opóźnień i taktowania przy poszczególnych ustawieniach CL oraz ASUS EZ Flash Utility, służący oczywiście do flashowania UEFI.

Zgłoś błąd