News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASUS H81M-C

ASUS H81M-C

ASUS H81M-C

Wygląd

Tańsza z konstrukcji ASUSA pod względem budowy niewiele różni się od swojego droższego brata. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest podobne, choć kilka różnic (co ciekawe, na plus dla tej płyty) można zaobserwować. Ułożenie komponentów jest poprawne, ale podobnie jak w przypadku H81M-Plus niezagospodarowana przestrzeń na górze jest nieco zbyt duża.

ASUS H81M-C

Tradycyjnie już socket dla procesora wykonała firma Foxconn. Płyta posiada trzyfazową sekcję zasilania, która o dziwo, działa lepiej niż w droższym modelu. W bliskiej odległości od gniazda CPU umieszczono baterię, a zaraz przy niej złącze COM.

ASUS H81M-C

Płyta pozwala na skorzystanie z maksymalnie dwóch kości pamięci, co jest normą w przypadku wszystkich płyt opartych o chipset H81. Obok slotów umieszczono 24-pinowe złącze zasilania, a bliżej radiatora chipsetu znalazła się wyjmowana kość BIOS-u. Podobnie jak w droższej płycie nie ma mowy o żadnym zabezpieczeniu w postaci drugiej, zapasowej kości.

ASUS H81M-C

Radiator umieszczony na chipsecie jest identyczny, jak ten w modelu H81M-Plus. Znalazł się on jednak bliżej bocznej krawędzi, choć to nie kwestia przesunięcia samego chipsetu, co mniejszych rozmiarów samej płyty (ta jest po prostu węższa).

ASUS H81M-C

Kolejnymi elementami umieszczonymi na laminacie są oczywiście złącza SATA. Najbliżej radiatora umieszczono dwa czarne, a więc SATA 2.0 3 Gb/s. Nieco dalej umieszczono dwa porty SATA 3.0 bezpośrednio sąsiadujące ze złączami dla panelu przedniego. Dalej mamy dwa porty USB 2.0, jeden TPM oraz złącze audio.

ASUS H81M-C

Laminat obsadzono czterema slotami dla kart rozszerzeń, wśród których (na szczęście) znajduje się także PCI. Użytkownik dostaje do dyspozycji jedno PCI-E x16, dwa PCI-E x1 i wspomniany już wcześniej port PCI.

ASUS H81M-C

Na panelu tylnym głównym odstępstwem od normy jest udostępnienie złącza LPT. Producent nie zdecydował się na oddanie do dyspozycji użytkownika portu COM, choć może to i lepiej – przynajmniej wyprowadzone zostało cyfrowe wyjście wideo. Specyfikację uzupełniają: dwa porty PS/2 (klwiatura, mysz), DVI-D, D-Sub, LPT, cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.0, gniazdo RJ-45 i trzy wejścia/wyjścia audio.

Zgłoś błąd