News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASUS H81M-Plus

ASUS H81M-PLUS

ASUS H81M-PLUS

Wygląd

O ile w przypadku ASRocków nie było żadnych różnic w cenie, tak u ASUSA takie się pojawiają. Droższy z modeli – H81M-Plus – to jedna z tych konstrukcji, o której można powiedzieć, że nie wiemy, do kogo jest kierowana. PCB wygląda solidnie, choć cięcia oczywiście widać. To budżetowa konstrukcja, więc inaczej być nie mogło. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest poprawne. Inna sprawa, że wiele rzeczy zostało wyciętych, przez co pod względem funkcjonalnym ASUS H81M-Plus nie zachwyca.

ASUS H81M-PLUS

Koszyk na procesor wykonany przez firmę Foxconn sąsiaduje z trzyfazową sekcją zasilania. Nie jest to zbyt dużo i choć w przypadku kolejnych płyt nie będziemy takiego podejścia zbytnio ganić, tak tutaj przez pewne problemy (o których nieco później) nie możemy pozytywnie ocenić sekcji. Przy górnej krawędzi laminatu mamy sporo niezagospodarowanego miejsca. Szkoda, można było wrzucić tam chociażby złącze dla wentylatora. Dziwne podejście producenta.

ASUS H81M-PLUS

Płyta pozwala na skorzystanie z maksymalnie dwóch kości pamięci, co jest normą w przypadku wszystkich płyt opartych o chipset H81. Obok slotów umieszczono 24-pinowe złącze zasilania, a nieco dalej gniazdo USB 3.0.

ASUS H81M-PLUS

Radiator umieszczony na chipsecie nie jest co prawda zbyt duży, ale dobrze radzi sobie z odprowadzaniem nagromadzonego ciepła. Podobnie jak w płytach ASRocka, H81M-Plus posiada wymienialną kość BIOS-u, co w przypadku "uceglenia" płyty sprawia, że naprawa jest bardzo szybka.

ASUS H81M-PLUS

Przy dolnej krawędzi znalazły się cztery złącza SATA. Dwa umieszczone najniżej to SATA 3.0, czarne to natomiast SATA 2. W jednej linii z tymi pierwszymi znalazły się także dwa porty USB 2.0 i złącze AAFP. Płytę wykastrowano natomiast z TPM oraz m.in. COM-a i LPT. Słabo.

ASUS H81M-PLUS

Płyta została wyposażona w cztery sloty na karty rozszerzeń. Nie widzimy jednak większego sensu w ich doborze. Na laminacie znalazły się aż trzy PCI-E x 1 i standardowo jedno PCI-E x16. Po co tyle tych pierwszych? Dlaczego choćby jednego z nich nie zamienić na zwykłe PCI? Według nas to tylko marnowanie miejsca na laminacie, układ, który nie przynosi żadnej korzyści użytkownikowi.

ASUS H81M-PLUS

Panel tylny jest w sumie jak najbardziej standardowy. Dwa porty PS/2 (myszka i klawiatura), złącze HDMI, D-Sub i DVI-D, do tego sześć portów USB (z czego dwa niebieskie to USB 3.0), standardowy port LAN i trzy wejścia/wyjścia audio.

Zgłoś błąd