News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

ASRock H81M-GL

ASRock H81M-GL

ASRock H81M-GL

Wygląd

Drugi z modeli ASRocka jest konstrukcją dużo bardziej specyficzną. PCB jest już zupełnie inaczej obsadzone i nie ma bezpośredniego związku z wyższymi modelami. Przemeblowanie jest widoczne, ale nie wyszło to urządzeniu na złe. Przede wszystkim zrobiło się więcej wolnego miejsca w dolnych częściach obudowy. Z drugiej jednak strony niektóre elementy zostały po prostu z laminatu wycięte. Nie jest najgorzej, ale mogłoby być lepiej.

ASRock H81M-GL

ASRock H81M-GL podobnie jak jego kuzyn bez dopisku GL posiada czterofazową sekcję zasilania. Co prawda rozmieszczenie elementów jest nieco inne, ale uzyskano tym zdecydowanie lepszą przewiewność, dzięki czemu rozwiązano to lepiej niż w drugiej z płyt ASRocka. Radiatora oczywiście brak. Gniazdo procesora zostało wykonane przez firmę Foxconn – to obecnie norma, coraz rzadziej można znaleźć zapinki od Lotes.

ASRock H81M-GL

Płyta udostępnia dwa sloty na pamięć RAM mogące obsłużyć pamięci taktowane zegarem do 1600 MHz. W bliskiej odległości od slotów znalazło się miejsce dla 24-pinowego złącza zasilania. Co ciekawe, odmiennie niż w drugim z modeli tego producenta, zrezygnowano całkowicie ze złącza USB 3.0 na panel frontowy. Także porty SATA przesunięto bliżej dolnej krawędzi.

ASRock H81M-GL

Nagromadzone ciepło z chipsetu odprowadza niewielki czarny, aluminiowy radiator. Na płycie znalazła się jedna, wyjmowalna kość BIOS-u. Na samym dole laminatu znajdziemy – oprócz tradycyjnych złączy USB i audio – także TPMS. Zabrakło COM i LPT, ale nie ma w tym nic dziwnego – te porty umieszczono na tylnym panelu.

ASRock H81M-GL

Urządzenie także pod względem slotów na karty rozszerzeń różni się od modelu H81M. Zamiast czterech złączy mamy trzy. Usunięto jedno PCI-E x16 i na jego miejscu umieszczono zwykłe PCI. Oprócz tego na laminacie znalazły się także PCIE x16 (elektrycznie x16) i PCI-E x1. Tutaj także nie mamy większych zastrzeżeń. PCI jest, PCI-E x16 także, do tego urządzenia na PCI-E x1 także będą działać.

ASRock H81M-GL

Panel tylny jest specyficzny i wygląda inaczej niż w większości testowanych przez nas konstrukcji. Przede wszystkim zredukowano ilość wyjść wideo – otrzymujemy jedynie analogowy D-Sub. Pojawiły się także dwa porty, których praktycznie w ogóle już się w zwykłych domowych PC nie używa. Mowa o LPT i COM. Oprócz tego znajdziemy cztery standardowe porty USB 2.0, dwa USB 3.0, złącza myszki i klawiatury (PS/2) oraz trzy porty audio i jeden LAN.

ASRock H81M-GL

Zgłoś błąd