News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Podkręcanie

Kwestia OC na tego typu płytach jest bardzo dyskusyjna, a przekonująca odpowiedź na pytanie „kręcić czy nie kręcić?” trudna do znalezienia. Naszym zdaniem można kręcić, choć oczywiście z głową. Co prawda – jak się przekonacie – niektóre z płyt potrafią utrzymywać bardzo duże taktowanie CPU, ale są też i takie, które nie pozwalają na OC w ogóle. Różnice są całkiem spore. Tam gdzie się dało, sprawdziliśmy także podkręcanie automatyczne.

Zacznijmy może od największych rozczarowań. Takim jest droższa z płyt ASUSA – H81M-Plus, która po kilku minutach pod pełnym obciążeniem po prostu się wyłączyła. Sekcja zasilania miała prawie 100 stopni, co – biorąc pod uwagę, że Haswelle jednak obciążają ją nieco mniej niż starsza rodzina – jest wartością całkowicie niedopuszczalną. Ta płyta nie przeszła procedury testowej, ale nie możemy na jej podstawie rokować, czy podobnie będzie z innymi "plusami".

Innym rozczarowaniem jest wręcz śmiesznie niski potencjał podkręcania płyt MSI. Rozumiemy, że to produkty low-endowe, ale automatyczne OC (o ile tak to można nazwać w ogóle) na poziomie 3,6 GHz w sytuacji, gdy takie taktowanie procesor osiąga w Turbo, jest lekko śmieszne. Co więcej, konstrukcje MSI to jedyne płyty w zestawieniu, które nie udostępniają możliwości zmiany napięcia. To zresztą jedne z niewielu, z jakimi mieliśmy do czynienia w całej historii testów, które takiej funkcji nie posiadają. Podobne rzeczy widzieliśmy tylko w przypadku modeli montowanych w notebookach i komputerach All-in-One.

Na tle wyżej wymienionych płyt bardzo dobrze prezentuje się reszta stawki. Gigabyte w swoich konstrukcjach automatycznie kręci procesor do 3,8 GHz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zegar został ustalony nawet na wartość o 1000 MHz wyższą. H81M-HD3 z taką właśnie wartością sobie bez problemu poradził. Nieco gorzej wypadł drugi model ze stajni Gigabyte'a oraz oba ASRocki. W przypadku jednak tych ostatnich, automatyczne OC jest zaprojektowane lepiej przez wybór konkretnego z profili. Bezpiecznie można wybrać 4,4 GHz, ale z 4,6 GHz też nie było problemu. Czterofazowa sekcja zasilania dawała radę w obu przypadkach.

Zgłoś błąd