News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

UEFI płyt MSI

MSI jako jedyny producent postanowił nie korzystać z zakładek umieszczonych na górze ekranu i stworzył coś całkowicie innego, wyróżniającego się. Podobanie się całości jest kwestią gustu indywidualnych preferencji. Nam do gustu nie przypadło samo sterowanie – osoby obeznane z BIOS-ami w zdecydowanej większości nie używają myszek, a tutaj niestety kontrola myszką jest wygodniejsza niż za pomocą klawiatury. Po lewej i prawej stronie znajdziemy cztery duże przyciski, po których kliknięciu na ekranie pomiędzy nimi pojawia się odpowiednie podmenu z ustawieniami do regulacji. Co warto pochwalić, MSI jako jedyny w naszym zestawieniu producent pozwala zmienić język na polski, a jakość tłumaczenia jest bardzo dobra. Co prawda w niektórych sytuacjach pozostawiono angielski tekst, ale nie zmienia to faktu, że wygląda to bardzo przyzwoicie.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

W menu Settings możemy ustawić najważniejsze opcje naszego systemu, sprawdzić taktowanie, napięcia czy dostosować, z którego urządzenia podłączonego do płyty konstrukcja ma startować. Ilość opcji jest zadowalająca dla początkującego użytkownika, zaawansowani mogą trochę psioczyć.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Opcje związane z podkręcaniem znajdują się oczywiście w podmenu OC. Ogólnie jednak menu to można całkowicie pominąć – jest maksymalnie obcięte. To pierwsza płyta główną, w której zauważyliśmy brak możliwości zmiany napięcia procesora. Szerzej o tym fakcie piszemy w rozdziale "Podkręcanie"

MSI - UEFI i Oprogramowanie

OC Profile umożliwia zapisywanie oraz odczytywanie zdefiniowanych przez nas ustawień. Dużo ciekawsze są dwie ostatnie zakładki menu. W Hardware Monitor w graficzny sposób prezentowane są najważniejsze informacje na temat napięć, temperatur oraz prędkości obrotowych. Do tego każdy użytkownik może w prosty sposób, za pomocą suwaków, regulować dane funkcje. Dobrym, wartym pochwalenia patentem jest stopniowy regulator prędkości wentylatora systemu chłodzenia procesora. Dzięki niemu możemy sami zaplanować, jak będzie zachowywał się wentylator zależnie od temperatury CPU.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Board Explorer jest bardziej ciekawostką niż zaawansowaną funkcją i choćby dlatego warto o nim wspomnieć. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co dokładnie podłączone jest do konkretnego slotu na płycie głównej. Wiedząc, co mamy zainstalowane w obudowie, można w ten sposób diagnozować usterki – urządzenie nie będzie wtedy wykrywane prawidłowo.

MSI - UEFI i Oprogramowanie

Zgłoś błąd