Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81
Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?
Adrian Kotowski 25 listopada 2013, 16:30
UEFI płyt MSI
MSI jako jedyny producent postanowił nie korzystać z zakładek umieszczonych na górze ekranu i stworzył coś całkowicie innego, wyróżniającego się. Podobanie się całości jest kwestią gustu indywidualnych preferencji. Nam do gustu nie przypadło samo sterowanie – osoby obeznane z BIOS-ami w zdecydowanej większości nie używają myszek, a tutaj niestety kontrola myszką jest wygodniejsza niż za pomocą klawiatury. Po lewej i prawej stronie znajdziemy cztery duże przyciski, po których kliknięciu na ekranie pomiędzy nimi pojawia się odpowiednie podmenu z ustawieniami do regulacji. Co warto pochwalić, MSI jako jedyny w naszym zestawieniu producent pozwala zmienić język na polski, a jakość tłumaczenia jest bardzo dobra. Co prawda w niektórych sytuacjach pozostawiono angielski tekst, ale nie zmienia to faktu, że wygląda to bardzo przyzwoicie.
W menu Settings możemy ustawić najważniejsze opcje naszego systemu, sprawdzić taktowanie, napięcia czy dostosować, z którego urządzenia podłączonego do płyty konstrukcja ma startować. Ilość opcji jest zadowalająca dla początkującego użytkownika, zaawansowani mogą trochę psioczyć.
Opcje związane z podkręcaniem znajdują się oczywiście w podmenu OC. Ogólnie jednak menu to można całkowicie pominąć – jest maksymalnie obcięte. To pierwsza płyta główną, w której zauważyliśmy brak możliwości zmiany napięcia procesora. Szerzej o tym fakcie piszemy w rozdziale "Podkręcanie"
OC Profile umożliwia zapisywanie oraz odczytywanie zdefiniowanych przez nas ustawień. Dużo ciekawsze są dwie ostatnie zakładki menu. W Hardware Monitor w graficzny sposób prezentowane są najważniejsze informacje na temat napięć, temperatur oraz prędkości obrotowych. Do tego każdy użytkownik może w prosty sposób, za pomocą suwaków, regulować dane funkcje. Dobrym, wartym pochwalenia patentem jest stopniowy regulator prędkości wentylatora systemu chłodzenia procesora. Dzięki niemu możemy sami zaplanować, jak będzie zachowywał się wentylator zależnie od temperatury CPU.
Board Explorer jest bardziej ciekawostką niż zaawansowaną funkcją i choćby dlatego warto o nim wspomnieć. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co dokładnie podłączone jest do konkretnego slotu na płycie głównej. Wiedząc, co mamy zainstalowane w obudowie, można w ten sposób diagnozować usterki – urządzenie nie będzie wtedy wykrywane prawidłowo.
Spis treści
- Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81 (wprowadzenie)
- ASRock H81M
- ASRock H81M-GL
- Oprogramowanie dla płyt ASRock
- UEFI płyt ASRock
- ASUS H81M-Plus
- ASUS H81M-C
- Oprogramowanie dla płyt ASUS
- UEFI płyt ASUS
- Gigabyte H81M-HD3
- Gigabyte H81M-DS2
- Oprogramowanie dla płyt Gigabyte
- UEFI płyt Gigabyte
- MSI H81M-P32
- MSI H81M-P33
- Oprogramowanie dla płyt MSI
- UEFI płyt MSI
- Podkręcanie
- Kultura pracy
- Audio
- Podsumowanie