News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

MSI H81M-P32

MSI H81M-P32

Płyty MSI są już ostatnimi konstrukcjami w naszym zestawieniu. H81M-P32, jak na realia naszego testu, jest płytą bardzo dużą. Duża szerokość laminatu sprawia, że pomiędzy konkretnymi elementami na nim umieszczonymi jest sporo wolnej przestrzeni. Może to sprawiać wrażenie, jakby płyta została bardzo mocno przycięta ze względu na koszty, choć z drugiej strony, jeśli przyjrzeć się samej płytce drukowanej, to właściwie niczego nie brakuje.

MSI H81M-P32

Socket procesora produkcji firmy Foxconn sąsiaduje z trzyfazową sekcją zasilania. Jak w poprzednich płytach raczej nie zauważaliśmy większego problemu w związku z jej wykorzystaniem, tak tutaj przekłada się na jedną z większych wad urządzenia – brak OC. Podobnie jak w kilku poprzednich konstrukcjach, bardzo blisko samego gniazda znalazła się bateria.

MSI H81M-P32

Płyta posiada dwa sloty dla pamięci RAM, choć spokojnie zmieściłyby się dwa kolejne. Standardowo w ich przypadku taktowanie wynosi maksymalnie 1600 MHz. Bezpośrednio przy 24-pinowym złączu zasilania umieszczono złącze USB 3.0 dla panelu przedniego.

MSI H81M-P32

Radiator zastosowany na płycie MSI jest chyba najmniejszy wśród wszystkich testowanych przez nas płyt. Nie jest to jakiś szczególnie duży zarzut, gdyż odprowadza ciepło całkiem sprawnie, choć z drugiej strony trochę widać tutaj cięcia budżetu. Płyta posiada jedną, niewymienialną kość BIOS-u, a więc konfiguracja ta różni się bardzo mocno zarówno od płyt ASUSA i ASRocka, jak i Gigabyte'a.

MSI H81M-P32

Przy dolnej krawędzi umieszczono cztery złącza SATA. Oczywiście tutaj także mamy rozdzielenie na SATA 2.0 i SATA 3.0. Ciekawą sprawą są pozostałe złącza znajdujące się bliżej dolnej krawędzi płyty. Poza standardowymi w postaci USB 2.0 znajdziemy tam także gniazdo TPM oraz drugie złącze COM (jedno jest na panelu przednim).

MSI H81M-P32

Inżynierowie z MSI zmieścili na laminacie aż cztery porty dla kart rozszerzeń i – o ile nie mamy zastrzeżeń do ich konfiguracji – w końcu PCI-E x16, PCI-E x1 i dwa PCI to bardzo dobry pomysł – to już rozmieszczenie pozostawia wiele do życzenia. Przy wykorzystaniu dwuslotowej karty graficznej umieszczonej w pierwszym, górnym slocie, praktycznie nie mamy możliwości skorzystać z PCI-E x1. Według nas bardziej sensowna byłaby zamiana dolnego PCI właśnie z PCI-E x1, wzorem choćby płyty ASRocka (tyle, że tam znajdziemy PCI-E x4).

MSI H81M-P32

Panel tylny jest podobny do tego, jaki widzieliśmy w większości konstrukcji ze złączem LPT. Poza nim mamy dostęp do gniazd PS/2 zarówno dla myszki i klawiatury, czterech portów USB (dwa 2.0, dwa 3.0), wyjścia wideo D-Sub, portu LAN oraz trzech wejść/wyjść audio. Nie mogło oczywiście zabraknąć złącza COM.

Zgłoś błąd