News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Oprogramowanie dla płyt Gigabyte

Gigabyte udostępnił naszym zdaniem świetny, przejrzysty pakiet oprogramowania, które jest wręcz wzorcowo przygotowane pod względem ergonomii. Menu jest niesamowicie czytelne, żywe kolory idealnie kontrastują z wszechobecną czernią. Opis poszczególnych funkcji jest zrozumiały nawet dla laika. Pakietowi aplikacji od Gigabyte można zarzucić tylko i wyłącznie fakt, to że nie jest widoczny od razu po uruchomieniu – trzeba kliknąć ikonę w Trayu, by na ekranie po prawej stronie pojawiło się menu.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Pierwszy kwadracik podpisany @BIOS udostępnia nam funkcje związane z aktualizacją i archiwizacją UEFI. To także tutaj zobaczymy aktualną wersję firmware płyty. Aktualizacja UEFI może zostać wykonana tradycyjnie z pliku, ale także bezpośrednio z Internetu.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Kolejny na liście jest USB Blocker. Jest to świetna funkcja, przydatna szczególnie, gdy chcemy, aby poszczególne konta nie miały dostępu do urządzeń podłączanych przez USB. Zapewnia to dodatkową ochronę przed wirusami – pendrive wpięty w złącze po prostu nie wystartuje i nie zostanie rozpoznany.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Pakiet EasyTune to centrum informacyjne oraz kontrolne płyty głównej. To tutaj możemy w prosty sposób podkręcić procesor, pamięci, zarządzać alertami czy dostosować prędkości obrotowe do własnych wymagań. Nie potrzebujemy wyszukanej wiedzy, choć dla zaawansowanych użytkowników oczywiście zostawiono kilka opcji ukrytych w podmenu Advanced na każdej z kart aplikacji.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

W ostatnim podmenu znajdziemy aplikację do automatycznej aktualizacji sterowników i oprogramowania. Po prostu zaznaczamy, co nas interesuje, klikamy Update i proces wykonuje się w pełni automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Gigabyte - UEFI i Oprogramowanie

Zgłoś błąd