News

Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81

Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?

Stereotyp, że tanie płyty główne są do niczego, utrwalał się przez wiele lat. W wielu przypadkach to prawda, ale zdecydowanie nie można tak powiedzieć o wszystkich niedrogich konstrukcjach. W dzisiejszym teście sprawdzimy możliwości ośmiu modeli mATX opartych na chipsecie H81. Ocenimy ich funkcjonalność, jakość oprogramowania, wyposażenie, a nawet możliwości podkręcania. Z całej ósemki wyłowimy najlepsze, najwydajniejsze i najbardziej opłacalne płyty główne. Zapraszamy!

Wprowadzenie

Płyta główna za mniej niż 200 zł? Do tego fabrycznie nowa? Wiele osób podważyłoby sens zakupu takiego produktu z obawy o jakość i stabilność. My podczas testów przekonaliśmy się, że budżetowe konstrukcje, pomimo swoich ograniczeń, niewiele ustępują droższym płytom głównym. Nie zawsze dopłata do modeli B85 przyniesie zauważalne zwiększenie funkcjonalności/ wydajności. Śmiemy twierdzić, że wielu zwykłych użytkowników nie odczuje dosłownie żadnej różnicy.

Do testu wybraliśmy osiem płyt głównych czterech producentów. W zestawieniu znalazły się firmy ASRock, ASUS, Gigabyte i MSI, czyli identyczna grupa, jak w teście płyt głównych mATX LGA 1150 z chipsetem B85. Do sprawy podeszliśmy nieco inaczej niż w tamtej publikacji – przy wyborze płyt nie kierowaliśmy się jedynie ich ceną, ale także specyfiką działania, funkcjonalnością dedykowaną określonej grupie zastosowań. Właśnie dlatego w tym teście znajdziecie aż cztery płyty wyposażone w tak prehistoryczne złącza, jak LPT czy COM wyprowadzone na tylnym panelu.

Jak zawsze bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się oprogramowaniu i Setupowi UEFI. To bardzo ważne składowe wpływające na końcową ocenę. Jak się przekonacie, różnice pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami producentów są bardzo duże, zarówno od strony czysto funkcjonalnej, jak i jakościowej. Oczywiście ważne jest także rozmieszczenie i sama ilość fizycznych elementów dostępnych na płycie. Z tym nie zawsze było różowo i kilku konstrukcjom solidnie się oberwało, nawet pomimo nieco większego progu tolerancji ze względu na cenę.

Płyty do testów dostarczył sklep Esc

Kończąc to wprowadzenie powinniśmy wspomnieć także o kwestii OC. Jesteśmy świadomi, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że osoba posiadająca procesor Intel Core i5 4670K sparuje go low-endową płytą główną. Tym niemniej przeprowadzone przez nas testy miały na celu nie tylko sprawdzenie OC, ale także temperatury pracy i stabilności po takim zabiegu. Wyniki uzyskane przez urządzenia lekko nas zaskoczyły, w większości pozytywnie, choć znajdą się w stadzie czarne owce.

Zgłoś błąd