
Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81
Czy warto stawiać na budżetowe płyty główne?
Adrian Kotowski 25 listopada 2013, 16:30
Stereotyp, że tanie płyty główne są do niczego, utrwalał się przez wiele lat. W wielu przypadkach to prawda, ale zdecydowanie nie można tak powiedzieć o wszystkich niedrogich konstrukcjach. W dzisiejszym teście sprawdzimy możliwości ośmiu modeli mATX opartych na chipsecie H81. Ocenimy ich funkcjonalność, jakość oprogramowania, wyposażenie, a nawet możliwości podkręcania. Z całej ósemki wyłowimy najlepsze, najwydajniejsze i najbardziej opłacalne płyty główne. Zapraszamy!
Wprowadzenie
Płyta główna za mniej niż 200 zł? Do tego fabrycznie nowa? Wiele osób podważyłoby sens zakupu takiego produktu z obawy o jakość i stabilność. My podczas testów przekonaliśmy się, że budżetowe konstrukcje, pomimo swoich ograniczeń, niewiele ustępują droższym płytom głównym. Nie zawsze dopłata do modeli B85 przyniesie zauważalne zwiększenie funkcjonalności/ wydajności. Śmiemy twierdzić, że wielu zwykłych użytkowników nie odczuje dosłownie żadnej różnicy.
Do testu wybraliśmy osiem płyt głównych czterech producentów. W zestawieniu znalazły się firmy ASRock, ASUS, Gigabyte i MSI, czyli identyczna grupa, jak w teście płyt głównych mATX LGA 1150 z chipsetem B85. Do sprawy podeszliśmy nieco inaczej niż w tamtej publikacji – przy wyborze płyt nie kierowaliśmy się jedynie ich ceną, ale także specyfiką działania, funkcjonalnością dedykowaną określonej grupie zastosowań. Właśnie dlatego w tym teście znajdziecie aż cztery płyty wyposażone w tak prehistoryczne złącza, jak LPT czy COM wyprowadzone na tylnym panelu.
Jak zawsze bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się oprogramowaniu i Setupowi UEFI. To bardzo ważne składowe wpływające na końcową ocenę. Jak się przekonacie, różnice pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami producentów są bardzo duże, zarówno od strony czysto funkcjonalnej, jak i jakościowej. Oczywiście ważne jest także rozmieszczenie i sama ilość fizycznych elementów dostępnych na płycie. Z tym nie zawsze było różowo i kilku konstrukcjom solidnie się oberwało, nawet pomimo nieco większego progu tolerancji ze względu na cenę.
Kończąc to wprowadzenie powinniśmy wspomnieć także o kwestii OC. Jesteśmy świadomi, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że osoba posiadająca procesor Intel Core i5 4670K sparuje go low-endową płytą główną. Tym niemniej przeprowadzone przez nas testy miały na celu nie tylko sprawdzenie OC, ale także temperatury pracy i stabilności po takim zabiegu. Wyniki uzyskane przez urządzenia lekko nas zaskoczyły, w większości pozytywnie, choć znajdą się w stadzie czarne owce.
Spis treści
- Test 8 płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem H81 (wprowadzenie)
- ASRock H81M
- ASRock H81M-GL
- Oprogramowanie dla płyt ASRock
- UEFI płyt ASRock
- ASUS H81M-Plus
- ASUS H81M-C
- Oprogramowanie dla płyt ASUS
- UEFI płyt ASUS
- Gigabyte H81M-HD3
- Gigabyte H81M-DS2
- Oprogramowanie dla płyt Gigabyte
- UEFI płyt Gigabyte
- MSI H81M-P32
- MSI H81M-P33
- Oprogramowanie dla płyt MSI
- UEFI płyt MSI
- Podkręcanie
- Kultura pracy
- Audio
- Podsumowanie