News

SteelSeries Call of Duty Black Ops II

Doskonała myszka nie tylko dla fanów CoD-a

Oprogramowanie i testy syntetyczne

Sterowniki do myszki co prawda nie są standardowo dołączone do zestawu, ale w prosty sposób można je pobrać ze strony producenta, gdzie dodatkowo można także zaktualizować firmware myszki (w tanich produktach takich "bajerów" nie doświadczymy). Okna aplikacji są raczej przejrzyste, choć mamy wrażenie, że w wielu konkurencyjnych programach wygląda to nieco lepiej.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Oprogramowanie

W pierwszej zakładce znajdują się opcje przypisania konkretnych funkcji pod klawisze, a także możliwość przełączania się pomiędzy ustawieniem dla osób prawo- i leworęcznych. Standardowo predefiniowane są trzy profile, w tym jeden stworzony specjalnie dla gry CoD BO II. Niestety wybrane przez producenta akcje są delikatnie mówiąc bez sensu, więc zalecamy je trochę zmodyfikować.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Oprogramowanie

W następnej zakładce dostajemy możliwość zmiany czułości myszki. Standardowo dla pierwszego presetu wartość ta wynosi 1600 CPI, dla drugiego 3200 CPI. Oczywiście regulować możemy także odświeżenie raportowania myszki do 1000 Hz. Ostatnią funkcją jest zmiana trybu i intensywności podświetlenia.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Oprogramowanie

Ciekawym i zarazem dziwnym patentem jest podprogram do zliczania kliknięć danych przycisków. Ilość jest zaznaczana danym kolorem – od niebieskiego (zimnego), czyli minimum do czerwonego (ciepłego), a więc wartości najwyższej. Zwykłemu użytkownikowi raczej do niczego się to nie przyda, ale ludzie zajmujący się zawodowo gamingiem mogą dzięki temu otrzymać niezbędną dla nich wiedzę.

Testy syntetyczne przeprowadziliśmy w czterech programach, które dość dobrze sprawdzają, jak zachowuje się myszka. Co prawda ostatnim jest Paint, ale na jego przykładzie można w prosty i szybki sposób sprawdzić gryzonia pod kątem występowania predykcji. Standardowo na pierwszy ogień idzie Enotus Mouse Test.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Enotus Test

Testy pokazały całkiem duży potencjał myszki SteelSeries. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę precyzję, która oscyluje w granicach 100%. Parametr Smoothness (zapewne test na predykcję) mógłby wynosić nieco mniej, ale i tak nie jest źle. Szczególnie, że kółka za pomocą myszki kręcone były z ogromną prędkością.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Mouse Rate Checker

Jak widzimy na zrzucie z programu Mouse Rate Checker częstotliwość raportowania jest idealnie równa jak zadana przez nas.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Interpolacja 400CPI @1000 Hz

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Interpolacja 1300CPI @1000Hz

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Interpolacja 2000CPI @ 1000Hz

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Interpolacja 3200CPI @ 1000Hz

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Interpolacja 5600CPI @ 1000Hz

Test na interpolację został przeprowadzony w programie VMouse Benchmark. Możemy powiedzieć, że bohaterka naszej dzisiejszej recenzji zachowuje się dość specyficznie. Potrafi zgubić pojedynczy piksel nawet przy 1200 CPI, ale zwiększenie do 3200 CPI wcale nie wpływa aż tak tragicznie na jakość odwzorowania naszego ruchu. W pełni komfortowo da się z gryzonia korzystać do około 2000 CPI, potem rozdzielczości są interpolowane, ale dopiero przy maksymalnym ustawieniu (5600 CPI) jest bardzo źle. Ze wszystkiego wcześniej da się korzystać bez problemu, choć o idealnej precyzji przy dużej czułości można zapomnieć.

SteelSeries Call of Duty Black Ops II Predykcja test

Test predykcji przeprowadziliśmy także tym razem w programie Paint. Sprawdziliśmy, czy myszka "nie poprawia" linii podczas ich rysowania. Tutaj nie było takiego zaskoczenia, jak z myszką iBoxa, bo byliśmy niemal pewni, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Jak widać na załączonym obrazku, tak jest w rzeczywistości.

Na koniec uruchomiliśmy grę Call of Duty Black Ops 2 i przyjrzeliśmy się problemowi akceleracji wstecznej. Test polegał na wykonaniu jednego pełnego obrotu i powrotu do początkowej pozycji, okręcając postać w drugą stronę. Tutaj także nie było zaskoczenia – akceleracja nie wystąpiła nawet w najmniejszym stopniu. Odległość, na którą przesunęła się myszka, była w obu przypadkach identyczna.

Zgłoś błąd