News

SteelSeries Apex [RAW]

Klawiatura dla graczy, ale nie wszystkich

Podtytuł brzmi nieco enigmatycznie, ale w poniższym artykule postaram się rozwinąć tę myśl. SteelSeries Apex [RAW] jest sprzętem specyficznym, do którego trzeba się przyzwyczaić. Nie zawsze mnogość funkcji przekłada się na wyższą ocenę konstrukcji. Jak sprawuje się w akcji klawiatura gamingowa od SteelSeries, przekonacie się czytając naszą najnowszą recenzję.

W ostatnim czasie dość chętnie recenzujemy akcesoria dla graczy. Niedawno na tapecie była klawiatura Razera, wcześniej na łamach naszego portalu często gościły produkty SteelSeries. I właśnie model tej firmy zostanie dzisiaj poddany testom. Klawiatura SteelSeries Apex [RAW] pojawiła się w naszej redakcji w stylowym, czarnym, lakierowanym opakowaniu z kartonu. SteelSeries znany jest ze swojego restrykcyjnego podejścia do projektów nie tylko sprzętu, ale też pudełek. Nie pamiętam właściwie takiego, które prezentowałoby się źle.

SteelSeries Apex [RAW]

Otwierając opakowanie nie powinniśmy spodziewać się cudów – dodatków praktycznie tutaj nie znajdziemy. Poza samą klawiaturą w pudełku znajdziemy też instrukcję obsługi i naklejkę. Oprócz tego udostępniono także dwie wymienne, gumowe podstawki. Są nieco wyższe niż te montowane standardowo, proces instalacji jest raczej szybki i wielkich umiejętności manualnych nie wymaga.

SteelSeries Apex [RAW]

Sama klawiatura wygląda dość solidnie, choć jest kilka rzeczy, które już na pierwszy rzut oka mogą zaniepokoić. Przede wszystkim panel okalający klawisze nie jest matowy jak podstawka pod nadgarstki. Możemy być więc pewni, że akurat w tym miejscu będziemy widzieć wszystkie zabrudzenia czy ślady palców. Kolejny aspekt, do którego muszę się odnieść, to stosunkowo wąska część QWERTY. Klawisze są rozmieszczone bardzo blisko siebie, same w sobie także nie są zbyt duże. Osoba, która jak ja przyzwyczajona jest do szerszego panelu, będzie mieć spory problem z napisaniem czegokolwiek. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że zdecydowanie częściej zdarzało mi się wdusić klawisz Caps Lock niż A, podobnie lewy Shift zamiast Z.

SteelSeries Apex [RAW]

Konstrukcja jest podświetlana delikatnymi białymi diodami LED. Podejście wydaje się być sensowne i w rzeczywistości takie jest. Jeśli spojrzeć na to przez pryzmat problemów, które opisałem powyżej, nie sposób nie odnieść wrażenia, że gdyby nie podświetlenie, napisanie czegoś sensownego w ciemnym pokoju byłoby bardzo trudne.

SteelSeries Apex [RAW]

Klawiatura została wyposażona nie tylko w standardowy zestaw klawiszy, ale także przyciski funkcyjne, do których możemy dowolnie przypisać wybrane przez nas akcje. To po części ich wrzucenie determinuje wygląd panelu z klawiszami głównymi. Nie sądzę jednak, by zmniejszanie tego ostatniego w celu zmieszczenia po lewej stronie grupy siedmiu buttonów było rozwiązaniem sensownym. Poza wspomnianą już grupą siedmiu przycisków, klawiatura udostępnia także dwanaście klawiszy M (od M1 do ME12). Ich położenie jest raczej specyficzne i mi osobiście nie odpowiada. W ferworze walki można je pomylić z umieszczonymi niżej F1 – F12.

SteelSeries Apex [RAW]

SteelSeries Apex [RAW] to kolejna klawiatura gamingowa z krótkim Enterem. Zawsze powtarzałem, że do mnie to rozwiązanie nie przemawia. Na wielu nawet tanich konstrukcjach Backslash jest wrzucony obok prawego Shifta, który w tym przypadku jest naprawdę bardzo duży. Miejsce więc jest, tylko pomysłu zabrakło.

Strona: 1 2 3 Następna
Zgłoś błąd