News

Smartplug Edimax SP-1101W

Zarządzanie urządzeniami elektrycznymi dzięki inteligentnemu przełącznikowi

Inteligentne rozwiązania coraz częściej trafiają pod strzechy. Na rynku pojawiają się urządzenia, które mają nie tylko ułatwić nam życie, ale także uczynić dom bardziej funkcjonalnym oraz energooszczędnym. Istnieją pełne instalacje, dzięki którym możemy zaplanować poszczególne sekwencje działań (np. poranna rutyna), lecz zazwyczaj są to rozwiązania dość drogie. Przygodę możemy jednak rozpocząć za niewielkie pieniądze zaopatrując się w tzw. smartplug, czyli adapter do gniazdka, którym możemy zdalnie sterować. Takie urządzenie posiada w swojej ofercie firma Edimax. Do naszej redakcji trafił model Smart Plug Switch SP-1101W. Zobaczcie, do czego możecie wykorzystać to urządzenie!

Opakowanie

Smartplug zapakowany jest w niewielki karton, w którym - poza samym przełącznikiem - znajdziemy instrukcję obsługi na płycie CD oraz jej skrócony, papierowy odpowiednik. Z informacji na nim umieszczonych dowiemy się, z jakim produktem mamy do czynienia, jakie jest jego zastosowanie oraz jak go szybko zainstalować w domowej instalacji elektrycznej.

Edimax SP-1101W

Budowa

SP-1101W posiada bardzo prostą konstrukcję - biała, wykonana z twardego plastiku solidna obudowa, gniazdo wtykowe, przyciski Power i Reset oraz diody LED wskazujące status urządzenia. Na tabliczce znamionowej znajdziemy specyfikację prądową (max. obciążenie do 16 A), adres MAC urządzenia czy domyślne hasło.

Edimax SP-1101W

Specyfikacja:

 • Napięcie: 100~240 V AC
 • Częstotliwość napięcia: 50~60Hz
 • Maksymalne obciążenie: 16A/230 V AC
 • Wi-Fi: 802.11b/g/n
 • Zasięg do 10 m
 • Pasmo: 2,4000~2,4835GHz
 • Zabezpieczenia: WEP, WPA/WPA2, WPS
 • Protokoły: UDP, TCP/IP, HTTP
 • Wymiary: 105x64x60 mm
 • Waga: 184 g
 • Certyfikaty: CD, FCC, LVD

Instalacja

By móc korzystać z urządzenia, koniecznie musimy posiadać bezprzewodowy router. Po podłączeniu smartpluga do gniazdka możemy rozpocząć proces instalacji. Należy mieć na uwadze, że SP-1101W jest dość duży i wymaga nieco miejsca. Możemy mieć problem z podłączeniem go w trudno dostępnych miejscach lub tam, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni, np. za szafką. Następnie należy pobrać aplikację ze sklepu Google'a lub Apple i postępować wg kroków opisanych na ekranie. W praktyce sprowadza się do wpisania hasła WiFi do sieci... i tyle. Można już rozpocząć korzystanie z urządzenia.

Edimax SP-1101W

Edimax SP-1101W

Edimax SP-1101W

W zależności od własnych upodobań, możemy tylko i wyłącznie ręcznie sterować smartplugiem lub odpowiednio zaplanować jego pracę wg własnego harmonogramu (ustawienia co do minuty). Smartplug posiada możliwość wysyłania powiadomień nt. statusu urządzenia. Otrzymamy wtedy stosowną wiadomość na podany, skonfigurowany wcześniej adres mailowy. W opcjach wystarczy podać dane do konta pocztowego i gotowe (są gotowe ustawienia dla kont w usłudze Google). W przypadku konta Gmail nie powiedzie nam się to, gdy posiadamy włączoną weryfikację dwuetapową. Poczta w domenie o2.pl działała bezproblemowo.

Wrażenia z użytkowania

Po zaktualizowaniu firmware'u oraz uprzedniej konfiguracji zabraliśmy się za testy smartpluga. W testowanej sieci WiFi w standardzie n przełącznik działał prawidłowo, reakcja następowała maksymalnie w przeciągu 1-2 sekund. Obydwa urządzenia były sparowane z tą samą siecią bezprzewodową. W przypadku, gdy telefon lub smartfon łączy się z internetem w inny sposób, czas reakcji się wydłuża - komunikacja odbywa się poprzez serwery producenta. Nie zaobserwowaliśmy też większych problemów z zasięgiem w przypadku przełączania testowanego urządzenia pomiędzy gniazdami elektrycznymi w obrębie mieszkania.

Edimax SP-1101W

Interfejs użytkownika

Aplikację przetestowaliśmy na tablecie Samsunga Galaxy Tab 7 2.0 (jest jeszcze dostępna na iOS, na Windows Phone brak). Funkcjonuje ona prawidłowo, nie zawiesza się oraz oferuje to, co powinna - maksymalną użyteczność. Wygodnie możemy sterować podłączonymi smartplugami, zarządzać ich harmonogramami czy zmieniać ich nazwy. W jednym miejscu znaleźliśmy błąd w tłumaczeniu oraz niemożność zmiany strefy czasowej, co może powodować pewne utrudnienia. Poprawki zostały już zgłoszone i mają być poprawione w kolejnym updacie firmware'u (do wersji 1.09).

Edimax SP-1101WEdimax SP-1101W

Edimax SP-1101WEdimax SP-1101W

Edimax SP-1101WEdimax SP-1101WEdimax SP-1101WEdimax SP-1101W

Podsumowanie

Smartplug Edimax SP-1101W oceniamy pozytywnie. Jest to jedno z pierwszych urządzeń, które możemy zakupić chcąc rozpocząć przygodę z inteligentnym domem. W ofercie producenta znajdują się także inne urządzenia, takie jak routery 3-w-1 czy bezprzewodowe kamery. Zaciekawił nas też smartplug w wersji z watomierzem, jednak nie był on dostępny do testów.

Edimax SP-1101W

Według producenta smartplug pobiera 1,5 W energii, co na tle innego sprzętu RTV i jego poboru energii w trybie spoczynku (stand-by) jest wynikiem dobrym. Do urządzenia Edimax możemy podłączyć np. całą listwę zasilania od zestawu kina domowego (np. telewizor, konsola oraz zestaw kina domowego) - z pewnością pobór energii będzie mniejszy z wykorzystaniem testowanego przełącznika.

Inteligentny przełącznik nie musi być jednak tylko wykorzystywany ze względu na wygodę czy oszczędności. Urządzenia można zdalnie wyłączyć np. ze względów bezpieczeństwa, np. w przypadku, gdy zapomnimy wyłączyć któregoś z urządzeń.

Czy warto zainteresować się tym produktem? Na to pytanie nie odpowiemy jednoznacznie - wszystko zależy od preferencji użytkownika. Zakup kilku smartplugów oraz np. dwóch kamer może być dość dużym wydatkiem, który mógłby nie być do końca opłacalny. Warto byłoby wtedy zainteresować się rozwiązaniem, gdzie w podobnej cenie kupilibyśmy np. centralę + dwa gniazdka z czasem rozbudowując instalację o czujniki okien/drzwi, temperatury czy dymu. Jeśli jednak nie planujecie w pełni zautomatyzować działania mieszkania, takie rozwiązanie może być naprawdę korzystne. Jeśli interesuje Was jednak możliwość wygodnego i efektywnego sterowania urządzeniami podpiętymi do smartpluga, produkt Edimax na pewno spełni Wasze oczekiwania.

Plusy Minusy Ocena końcowa
 • solidne wykonanie
 • prosty interfejs aplikacji
 • cena
 • pomniejsze błędy w aplikacji
 • duży rozmiar
85%
Zgłoś błąd