News

Program tygodnia: Sumatra PDF

PDF-y szybsze niż kiedykolwiek wcześniej

W dobie rosnącej popularności elektronicznych książek, coraz częściej wykorzystujemy komputer do ich czytania. Programów, które nam to umożliwiają, jest wiele, jednak nie wszystkie pozwalają na komfortowe przeglądanie plików (szczególnie gdy obfitują one w wysokiej rozdzielczości elementy graficzne). Okazuje się jednak, że nie musimy daleko szukać, żeby wskazać czytnik, który potrafi robić to bez zająknięcia. To Sumatra PDF autorstwa Krzysztofa Kowalczyka.

Sumatra PDF to stosunkowo młody program, który jeszcze do niedawna sprawiał wrażenie porzuconego przez autora. Od kilku miesięcy możemy jednak zaobserwować regularny progres w dodawaniu nowych funkcji i poprawek. Nowe wersje pre-release czytnika pojawiają się nawet po kilka razy w tygodniu, co pozwala sądzić, że w niedalekiej przyszłości może on być jeszcze lepszy niż obecnie. Ale nie wyprzedzajmy faktów – przejdźmy do prezentacji Sumatry.

Menu plik z listą ostatnio otwartych PDF-ów

Interfejs programu jest bardzo minimalistyczny. Całość ogranicza się do paska menu, narzędziowego oraz oczywiście ramki eksploratora. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy znacznie większą przestrzeń, w której wyświetlana będzie treść PDF-a. Do wykonywania podstawowych poleceń wystarczy nam pasek narzędziowy. Znajdziemy na nim m.in. wyszukiwarkę, zoom i przełączniki stron.

Okienko ustawień programu

Okienko konfiguracyjne Sumatry pozwala na dostosowanie tylko podstawowych ustawień. Możemy tutaj zmienić domyślne ustawienia widoku, ustawić program jako domyślny czytnik PDF i zadecydować, czy nowe wydania będą pobierane automatycznie.

Strona z miniaturkami dokumentów

Niektóre elementy programu ze stroną główną na czele nie powalają pod względem atrakcyjności wizualnej. Jaskrawe kolory niezbyt dobrze współgrają z resztą interfejsu i nierzadko sprawiają też, że całość staje się mniej czytelna. Na plus zasługują jednak miniaturki ostatnio otwartych dokumentów. Dzięki nim możemy w łatwy i szybki sposób otworzyć ostatnio używane dokumenty.

Sumatra PDF jest dostępna do pobrania w naszym dziale Download. Tradycyjnie też w naszej galerii udostępniliśmy szereg zrzutów ekranu aplikacji.

Zdaniem autora

Z zestawu programów, jakie wybieram do Programu tygodnia, można wysnuć wniosek, że gustuję w aplikacjach małych, wyspecjalizowanych i nie obciążających zbyt mocno systemu. Sumatra PDF jest kolejną z nich. Program jest jeszcze mniejszy niż opisywany swego czasu w tym cyklu PDF-XChange Viewer, który również cechował się szybkością działania i sprawnym silnikiem renderującym zawartość PDF-ów. O ile jednak tam mogliśmy liczyć na dodatkowe funkcje w postaci komentarzy, znaczników i poleceń umożliwiających edycję plików, o tyle tutaj znajdziemy tylko to, co jest niezbędne do przeglądania dokumentów. Moim zdaniem te dwie aplikacje na chwilę obecną zasługują na najwięcej uwagi w dziedzinie komfortowego czytania PDF-ów w domowym zaciszu. Niegdysiejsi liderzy, czyli Adobe Reader i Foxit Reader, są wciąż obładowani funkcjami i dziesiątkami poleceń, które zwykłemu użytkownikowi do niczego się nie przydadzą. Po co zatem zaprzątać sobie nimi głowę i system? Jeżeli ktoś z Was potrafi odpowiedzieć na to pytanie, zachęcam do komentowania.

Zgłoś błąd