News

Program tygodnia: Pokki

Webaplikacje na pasku zadań Twojego Windowsa

Do uruchamiania internetowych aplikacji oraz rozbudowanych serwisów wcale nie potrzebujemy przeglądarki. Niewielki program Pokki zapewni nam dostęp do ogromnej liczby narzędzi bezpośrednio z paska zadań systemu Windows. Nieprawdopodobne? A jednak! Co więcej, sprawdza się to równie dobrze (jeśli nie lepiej), jak w przypadku tradycyjnego korzystania z przeglądarki.

Złapaliście się na tym, że coraz częściej włączacie komputer tylko po to, żeby zaraz potem uruchomić przeglądarkę internetową, która jest jednocześnie pierwszym i ostatnim programem goszczącym w jego pamięci RAM? To coraz bardziej powszechne zjawisko, bo internet gromadzi coraz więcej danych w postaci różnorakich usług, aplikacji i serwisów, bez których większość z nas nie wyobraża sobie obecnie życia. Dostęp do Facebooka, Gmaila, gier Flash i wielu innych pozycji możemy sobie jednak zapewnić inaczej, znacznie wygodniej. W tym celu zaprojektowano Pokki’ego.

Interfejs aplikacji

Pokki to niewielki program, który instaluje się na naszym pasku zadań, skąd możemy otrzymać dostęp do ogromu różnego rodzaju aplikacji internetowych. Po kliknięciu na jego ikonkę wyświetla się chmurka, w której zostały one wygodnie i funkcjonalnie podzielone.

Przeglądarka webaplikacji

Możemy zatem skorzystać z aplikacji proponowanych przez autorów programu, zwycięskich w organizowanych przez nich konkursach gier Flash lub po prostu zabrać się za przeglądanie całej bazy. I tutaj czeka nas kolejna miła niespodzianka, bo baza została podzielona na kategorie, co znacznie ułatwia nawigację. Bez problemu wyłapiemy zatem takie perełki, jak Gmail, wyszukiwarka Google, Facebook czy LinkedIN. Korzystanie z nich wszystkich wydaje się być przyjemniejsze i szybsze niż w przypadku przeglądarki. Niestety w przypadku bardziej zaawansowanych czynności nie obejdzie się bez niej.

Wyszukiwarka Google jako webaplikacja Pokki

Program nie dysponuje żadnymi okienkami ustawień ani rozbudowanymi opcjami, co właściwie nie jest konieczne ze względu na jego prostotę. Zainstalowane aplikacje pojawiają się na prawo od jego ikonki na pasku zadań, skąd możemy je uruchamiać. Oczywiście w dowolnym momencie można pozbyć się każdej z nich, przechodząc do zakładki „My Apps” i klikając w przycisk „Remove” znajdujący się pod każdą ikonką.

Przykładowe webaplikacje

Program zaskakuje swoją prostotą i przemyślanym wykonaniem. Całość właściwie ogranicza się do wspomnianej ikonki i wyświetlanych chmurek, które mają różne kształty, rozmiary i, co oczywiste, zawartość.

Pokki jest dostępny do pobrania w naszym dziale Download. Natomiast w galerii tradycyjnie mamy dla Was paczkę zrzutów ekranu.

Podsumowanie

Dawno nie miałem do czynienia z tak oryginalnym pomysłem. Autorzy są świadomi dynamicznie rosnącej popularności oraz atrakcyjności internetowych serwisów i aplikacji, które powoli wypierają i zastępują swoje desktopowe odpowiedniki. Daje się ostatnio zauważyć, że wszystko, co działa online (lub w chmurze), jest na topie. Nie dziwi zatem ogromna liczba użytkowników chętnych na wypróbować tego typu rozwiązania. Pokki im na to pozwala bez większego uszczerbku na efektywności i nie wymaga przy tym zmiany nawyków, bo wszystkie webowe aplikacje mamy na pasku zadań, tuż obok tych tradycyjnych.

Co więcej, program świetnie wygląda. Aplikacje zapewniające dostęp do popularnych usług, jak Gmail czy Facebook, są specjalnie zaprojektowane, tak by korzystanie z nich było szybkie i przyjemne. Działa to zatem podobnie jak w przypadku aplikacji na smartfony, w których również w znacznej mierze liczy się intuicyjność. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić pocztę np. stojąc w kolejce do kasy. Oby tylko korzystanie z Pokki’ego nie „ułatwiało” nam wymigiwania się od pracy, bo zauważyłem, że te kolorowe ikonki na pasku zadań niezwykle kuszą, by w nie klikać. Zwłaszcza gdy na głowie mamy inne, znacznie ważniejsze sprawy.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • oryginalny i niebanalny pomysł
  • prostota obsługi
  • duża liczba aplikacji
  • wiele perełek w bazie
  • mogłaby być mimo wszystko bardziej konfigurowalna
85%
Zgłoś błąd