News

Program tygodnia: Notepad++

Świetna alternatywa dla systemowego notatnika

Wbudowany w Windows systemowy notatnik to chyba najprostszy program tego typu, jaki można było zrobić. Nie powinno zatem dziwić, że niezależni twórcy przygotowują znacznie bogatsze w funkcje alternatywy. Jedną z nich jest opensource’owy Notepad++, który zaskoczył nas ogromnymi możliwościami wkomponowanymi w bardzo funkcjonalny i intuicyjny interfejs. Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka Programu tygodnia.

Notepad++ jest programem opartym na wieloplatformowym komponencie do budowy edytorów tekstu Scintilla. Twórca udostępnia go na otwartej licencji GNU GPL. Co ciekawe, do napisania programu wykorzystano jedynie język C++ i API Win32.

Główna zaletą programu jest podświetlanie składni kilkudziesięciu różnych języków programistycznych. Zadowoleni będą zarówno amatorzy HTML-a i CSS, jak i kodujący w C, C++ i C#. Mało tego, Notepad++ pozwala na samodzielne opracowanie własnego systemu kolorowania dzięki wbudowanemu modułowi.

Ogólnie rzecz biorąc, możliwości programu są ogromne. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym zaimplementowanym rozwiązaniom.

Okno główne

Po uruchomieniu notatnika w oczy rzuca się nieco archaiczny interfejs. Wygląd zakładek i obramowania okienek przywodzą na myśl czasy Windowsa 98. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten program nie ma wyglądać, lecz ma służyć, dlatego trudno uznać to za jakąś rażącą wadę. Warto natomiast zwrócić uwagę na belkę menu, która prezentuje się imponująco. Absolutnie wszystkie funkcje Notepada++ kryją się właśnie tutaj. Nie jest to może rewelacyjne rozwiązanie jeśli chodzi o intuicyjność, ale zaoszczędza bardzo dużo miejsca, co jest ważne w przypadku tak kompaktowego programu.

Menu

Każde menu programu imponuje liczbą poleceń. Nie dziwi to jednak, gdy spojrzymy na listę wbudowanych funkcji. Obsługujący wiele pozycji schowek, tworzenie makr, zaawansowane wyszukiwanie i obsługa nawet egzotycznych języków to tylko niektóre z nich. Nie da się ukryć, że w ogarnięciu tego wszystkiego pomaga dobrze spolszczony interfejs.

Ustawienia

Okienko z ustawieniami programu nie jest szczególnie skomplikowane. Mamy zakładki, na których umieszczono poszczególne opcje. Dostosujemy tutaj między innymi interfejs, powiązania z typami plików czy automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Program jest na tyle prosty, że wprowadzanie większej liczby ustawień zwyczajnie nie ma sensu.

Menedżer pluginów Klient FTP

Dzięki obsłudze wtyczek Notepad++ może znacznie zwiększyć zasób swoich funkcji. Na powyższym zrzucie ekranu możemy zobaczyć na przykład klienta FTP. Liczba możliwości jest ogromna. W zarządzaniu pluginami pomaga prosty menedżer.

Najnowsza wersja Notepada++ jest dostępna do pobrania w naszym dziale Download. Natomiast w galerii udostępniliśmy jeszcze kilka zrzutów ekranu, które prezentują funkcje nieopisane w niniejszym artykule.

Zdaniem autora

Alternatyw dla systemowego notatnika powstało już od groma. Jedne zachęcają nas zaawansowanymi funkcjami, inne prostotą, a jeszcze inne szybkością działania i podobieństwami do pierwowzoru. Dlaczego wybraliśmy dla Was właśnie Notepad++? Z prostego powodu – jest to program oferujący ogrom funkcji w połączeniu z małymi rozmiarami i bardzo szybkim działaniem. Ponadto autor cały czas dba o swoje dziecko i eliminuje wykryte przez użytkowników luki oraz błędy. Nie bez znaczenia jest również wsparcie w postaci dużej bazy pluginów. Sprawnie działająca społeczność programistów to klucz do sukcesu wielu programów, o czym przekonaliśmy się niejednokrotnie.

Komu można polecić opisywaną aplikację? Wszystkim, którzy mają do czynienia z kodem. Naturalnie przy większych projektach korzystamy z rozbudowanych środowisk z wbudowanymi kompilatorami i kreatorami ułatwiającymi pracę. Nie znaczy to jednak, że Notepad++ się nie przyda. Często w kodzie trzeba wprowadzić drobne poprawki, wyeliminować literówki czy po prostu dopisać jedną lub dwie linijki. Wtedy uruchamianie dużej aplikacji trwałoby zbyt długo, więc potrzebujemy narzędzia prostszego. I wtedy z pomocą przychodzi opisywany notatnik.

O cyklu

Cykl "Program tygodnia" ma na celu zaprezentowanie interesujących, mało znanych i przede wszystkim darmowych programów, które mogą przydać się niejednemu użytkownikowi komputera. W każdym odcinku można znaleźć wyczerpujący opis wzbogacony o zrzuty ekranu (lub klip video) oraz opinię autora.

Jeżeli znasz jakiś interesujący, darmowy program, który nie zdobył jeszcze dużej popularności, napisz nam jego nazwę. Być może to dzięki Tobie stanie się on bohaterem któregoś z odcinków cyklu na PC Centre. Czekamy na maile pod adresem: tomasz.popielarczyk@pccentre.pl.

Zgłoś błąd