News

Program tygodnia: Gmail Notifier Pro

Nie przegap żadnego maila

Skrzynki pocztowe oferowane przez Google nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Są proste w obsłudze, funkcjonalne i oferują dość duże możliwości bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy być na bieżąco powiadamiani o nowych wiadomościach. Możemy wtedy dodać do naszej przeglądarki odpowiednią wtyczkę, co jednak nie zawsze jest komfortowym rozwiązaniem. Świetnie w tej roli sprawdza się natomiast niewielka aplikacja Gmail Notifier Pro.

Gmail Notifier Pro jest niewielkim programem, który przez większość czasu kryje się pod postacią ikonki w zasobniku systemowym. Może się zatem wydawać, że jego jedyną funkcją jest powiadamianie użytkownika o nowej poczcie. Nic bardziej mylnego. Aplikacja, mimo niewielkich gabarytów, oferuje kompleksowy system powiadomień, a także zarządzania wiadomościami. Zaimplementowane funkcje i możliwości są na tyle rozbudowane, że z powodzeniem zastąpi nam desktopowego klienta poczty (do którego nomen omen Notifier sam aspiruje).

Co więcej, mimo nazwy sugerującej obsługę skrzynek Google, program możemy wykorzystać również w innym celu. Otóż z powodzeniem poinformuje on nas o nowych informacjach w kanałach RSS oraz czytniku Google, połączy się z Google Docs oraz kalendarzem, a nawet poinformuje o poczcie w skrzynkach Yahoo Mail i Hotmail. Robi wrażenie, prawda?

Interfejs główny

Program możemy zainstalować na naszym komputerze lub skorzystać z niego w wersji portable. Ta ostatnia jest o tyle przydatna, gdyż pozwala nam na przechowywanie najważniejszych informacji na np. pendrivie, do którego mamy ciągły dostęp.

Interfejs został spolszczony, choć nawet bez tego nie sprawiałby trudności, jeśli chodzi o obsługę. Gorsze wrażenie sprawia jego wygląd, gdyż układ poszczególnych elementów wydaje się być nieco chaotyczny (mimo że pod wieloma względami wpisuje się w ogólnie przyjęty trend panujący wśród programów obsługujących pocztę).

Notyfikacje i menu

Jak wspominałem, najważniejszym elementem jest ikonka w zasobniku systemowym, która generuje chmurki z powiadomieniami. Prezentują się one bardzo estetycznie, a do tego są funkcjonalne. Za pomocą strzałek użytkownik może się przełączać między kolejnymi informacjami o wiadomościach, a jakby tego było mało, do dyspozycji oddano mu też menu kontekstowe dostępne pod prawym przyciskiem myszy.

Ustawienia główne

Ekran ustawień Gmail Notifiera Pro jest bardzo rozbudowany, jak na niewielką aplikację. Mimo to odnajdziemy się tutaj bez trudu. Poszczególne opcje zostały dobrze opisane i podzielone na kategorie, co zdecydowanie ułatwia dostosowanie działania programu do własnych potrzeb.

Typy obsługiwanych kont

Ogrom możliwości skrywa się pod przyciskiem „Konta”. Możemy tutaj dodawać swoje skrzynki, kanały RSS, konta Google i inne, o których będzie informował Gmail Notifier. Funkcja ta jest niewątpliwie najmocniejszą stroną programu.

Gmail Notifier Pro jest dostępny w naszym dziale Download, skąd możecie go pobrać. Zachęcam jednak, żebyście przedtem przejrzeli zrzuty ekranu w galerii, gdzie program został jeszcze bliżej zaprezentowany.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy korzystamy z Chrome, Firefoksa czy Opery, o dobrą wtyczkę powiadamiającą o wiadomościach w Gmailu trudno. Nie wiem, czy jest to spowodowane małym zapotrzebowaniem na tego typu produkty, czy może brakiem inwencji programistów. Co prawda czasy desktopowych aplikacji klienckich do poczty powoli odchodzą do lamusa, ale w dalszym ciągu użytkownicy chcą na bieżąco nadzorować swoje skrzynki (i czuć ten dreszcz, gdy z głośników wydobywa się dźwięk nowej wiadomości).

Gmail Notifier jest obecnie jedną z najlepszych (o ile nie najlepszą) aplikacji pozwalających na monitorowanie poczty, mimo, że w wersji darmowej ograniczono jego funkcje. Nie oznacza to jednak, że nie ma wad. Program sprawia wrażenie nieco chaotycznego i miejscami daje się we znaki jego przeładowanie funkcjami. Dla jednych może to być zaletą, gdyż otrzymują kompleksowe rozwiązanie będące czymś w rodzaju quasi-klienta poczty. Inni wolą jednak ograniczyć rolę tego typu programików do (jak sama nazwa wskazuje) powiadomień. W końcu z jakiś powodów (webowy interfejs, dostępność online) z tego Gmaila korzystają i niekoniecznie jest to dostępna powierzchnia przeznaczona na wiadomości.

A Wy w jaki sposób monitorujecie swoje skrzynki? Korzystacie z desktopowych klientów e-mail czy może preferujecie rozwiązania, do których dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki? 

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • obsługa wielu serwisów i usług
  • bardzo rozbudowany
  • możliwość korzystania jako portable
  • chaotyczny
  • może przytłaczać możliwościami
  • sprawia wrażenie ułomnego klienta poczty
70%
Zgłoś błąd