News

Program tygodnia: Game Manager

Zarządzamy kolekcją gier zainstalowanych na komputerze

Kto z Was korzysta z aplikacji Windows Game Explorer? – A co to jest? – spytają niektórzy. To wbudowany w systemy z rodziny Windows program pozwalający na zarządzanie i katalogowanie gier oraz mocno zintegrowany z usługą Windows Live. Nic zatem dziwnego, że nad Wisłą nie korzysta się z niego powszechnie – jeśli chodzi o internetowe pakiety preferujemy na ogół paczkę z logo „G” jak Google. Może zatem warto zainteresować się alternatywnym menedżerem gier?

Game Manager to darmowa aplikacja, która ma wszystkie funkcje pozwalające na sprawne i efektywne katalogowanie gier. Dzięki niej nasza kolekcja może zostać opatrzona odpowiednimi okładkami, informacjami, ocenami i wieloma innymi elementami, które pomogą w dokonaniu wyboru na temat tego, przy czym spędzimy wolny czas. Przyjrzyjmy się zatem bliżej aplikacji.

Kreator ustawień

Po uruchomieniu wita nas kreator, dzięki któremu dostosujemy podstawowe ustawienia programu. Może on bowiem być wyświetlany w okienku lub na pełnym ekranie. Dodatkowo posiada też wbudowany moduł wykonywania zrzutów ekranu, zatem będziemy musieli przypisać tej funkcji odpowiedni skrót klawiszowy. Na sam koniec przyjdzie nam natomiast przeskanować dysk twardy w poszukiwaniu gier. Niestety program nierzadko zalicza tutaj wpadki i musimy po nim poprawiać. Na przykład na moim komputerze w folderze z Civilization V znalazł jakimś cudem grę Angry Birds.

Widok okładek w aplikacji Widok ze szczegółowymi informacjami

Po wstępnej konfiguracji możemy przystąpić do korzystania z programu. Na wstępie we znaki daje się dość ascetyczny interfejs, który niestety nie zasługuje na określenie ładnego. Do dyspozycji oddano nam trzy tryby widoku – okładki, bannery oraz podstrony z informacjami szczegółowymi. Każda ma swoje wady i zalety. Osobiście najbardziej przypadł mi do gustu widok z okładkami, które oczywiście aplikacja samodzielnie pobrała z sieci.

PatchDownloader GuideDownloader

Na szczególną uwagę zasługują dwa dodatkowe moduły Game Managera. Pierwszy to Patch Downloader, czyli zautomatyzowana aplikacja służąca do uaktualniania naszych gier. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie chcemy tracić czasu na mozolne przeszukiwanie Google za łatką do określonego tytułu. Drugi ze wspomnianych modułów nosi nazwę Guide Downloader i, jak nietrudno się domyślić, pobierzemy za jego pomocą solucje i poradniki. Szkoda tylko, że autorzy nie wprowadzili możliwości dostosowania języka tych materiałów. Dlatego skorzystają z nich tylko osoby dobrze operujące angielskim.

Menedżer bazy danych

W każdej chwili możemy zmienić zawartość naszej kolekcji gier, dodając lub usuwając z niej wybrane pozycje. Posłuży nam do tego specjalny moduł zarządzający bazą danych. Jest on dość funkcjonalny i prosty w obsłudze, choć, jak wspominałem, potrafi zaskakiwać i znajdować na naszym dysku twardym produkcje, o których nawet nie słyszeliśmy, a co dopiero graliśmy. To zdecydowany minus, który negatywnie wpływa na komfort użytkowania Game Managera.

Aplikację możecie przetestować samodzielnie, pobierając ją z naszego działu Download. Tradycyjnie też mamy dla Was serię zrzutów ekranu w Galerii.

Podsumowanie

Aplikacje tego typu są idealnym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju estetów, pedantów i innych użytkowników ceniących sobie porządek w swoich zbiorach. Nic w tym dziwnego – jedni katalogują książki, inni filmy, a jeszcze inni właśnie gry. Jednak rola Game Managera nie kończy się na samym zbieraniu naszej kolekcji w jedno miejsce i wyszukiwaniu informacji dla każdego z tytułów. Wbudowane funkcje sięgają znacznie dalej i pozwalają m.in. na automatyczne aktualizowanie czy wyszukiwanie poradników.

Niestety Game Manager nie działa idealnie. Właściwie to można mieć wiele zarzutów wobec precyzji wyszukiwania gier na naszym dysku twardym. Wiele zastrzeżeń budzi też wygląd. W zasadzie podczas testów całość sprawiała wrażenie uboższej wersji Steama, co nie wróży aplikacji zbyt dobrze. Jeśli jednak ktoś nie miał do czynienia z produktem Valve, a chce skompletować własną bazę gier, to opisywany Game Manager może mu przypaść do gustu. Oczywiście pod warunkiem, że nie dostanie szewskiej pasji przy skanowaniu dysku.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • spora liczba funkcji
  • pobiera informacje na temat gier z sieci
  • moduły pobierania patchy i poradników
  • brzydki interfejs
  • beznadziejny moduł skanowania dysku
  • zbędny dla wszystkich posiadaczy Steama
50%
Zgłoś błąd