News

Program tygodnia: Foxit PDF Reader 5

Król PDF-ów wraca na tron?

Obecnie czytnik plików PDF jest jednym z podstawowych programów, które instalujemy, gdyż pozwala na odczytywanie większości dokumentów, e-booków, biuletynów i broszur pobieranych z internetu. Warto zatem zadbać o to, by przeglądanie tych materiałów było jak najbardziej komfortowe. My w tym celu przyjrzymy się piątej odsłonie dobrze znanego Foxit Readera, która wprowadza pewną rewolucję…

Po jesiennej przerwie witamy Was serdecznie w kolejnym odcinku naszego redakcyjnego cyklu. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz będziemy w nim testować mniej lub bardziej znane, aczkolwiek zawsze darmowe, programy, które ułatwią oraz umilą Wam pracę przy komputerze. Tym razem jednak kolejne artykuły z tej serii przyjmą formę raczej mini-recenzji, a na końcu każdej z nich znajdziecie ocenę programu będącego bohaterem danego odcinka. Odchodzimy też od publikowania odcinków w weekendy – od teraz będą się one pojawiać się raz w tygodniu. Mamy nadzieję, że nowa forma również przypadnie Wam do gustu i Program tygodnia będzie dalej stałym punktem Waszych cotygodniowych planów.

W dzisiejszym odcinku pod lupę wzięliśmy zapewne znany większości z Was Foxit Reader. Swego czasu program ten został okrzyknięty najlepszą alternatywą dla ociężałego Adobe Readera. Niestety twórcy wybrali złą drogę i rozbudowywali swój program kosztem jego wydajności i funkcjonalności. W efekcie jeszcze do niedawna Foxit Reader był niczym konkurencyjny produkt Adobe, a na domiar złego jego interfejs prezentował się okropnie.

Nowa, piąta edycja wprowadza szereg zmian, a także rewolucyjnych rozwiązań, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Jeżeli jesteście ciekawi, co to za nowinki, zapraszamy do obejrzenia naszej wideoprezentacji.

Foxit Reader 5 jest dostępny do pobrania w naszym dziale Download. Natomiast jego interfejs w bardziej szczegółowy sposób prezentujemy i omawiamy na zrzutach ekranu w galerii.

Podsumowanie

Czyżby król wrócił na tron? Nowy Foxit Reader prezentuje się niesamowicie zarówno od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej. Konkurencja ma twardy orzech do zgryzienia, bo programiści z Foxit Software odwalili kawał dobrej roboty. Na największe uznanie zasługuje wykorzystanie wstążki, która w tym przypadku sprawdza się bardzo dobrze i ułatwia przeglądanie PDF-ów. Dobrym pomysłem było też zaimplementowanie mniej i bardziej rozbudowanej wersji interfejsu. Do samego wyświetlania plików możemy ograniczyć się tylko do pierwszego z nich, uzyskując tym samym znacznie więcej miejsca na ekranie.

Nowy Foxit Reader dostaje od nas ocenę 80 jako wzór świetnego czytnika PDF-ów. Zgadzacie się z tą opinią? Chętnie podejmiemy polemikę w komentarzach!

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • integracja z serwisami społecznościowymi
  • wydajny silnik renderujący
  • dwie wersje interfejsu
  • wstążka
  • brak spolszczenia
  • niezbyt przejrzysty ekran ustawień
  • niewidoczne zakładki w widoku kompaktowym
80%
Zgłoś błąd