News

Program tygodnia: Dashlane

Lokalne zarządzanie hasłami do serwisów internetowych

Kto z Was używa tego samego hasła podczas rejestracji w wielu różnych serwisach i usługach internetowych? Jeżeli należycie do tej grupy lekkomyślnych internautów, powinniście być świadomi, że otwieracie w ten sposób cyberprzestępcom na oścież furtkę do swoich danych. Niestety prawda jest taka, ze zapamiętanie wielu różnych haseł jest niemożliwe. Co wtedy? Wtedy korzystamy z programu o nazwie Dashlane.

Dashlane to stosunkowo nowy program, którego głównym przeznaczeniem jest efektywne zarządzanie naszymi hasłami. Nie wykorzystuje on jednak do tego celu internetu, jak inne usługi zarządzające hasłami (na przykład LastPass). I to właściwie jedna z jego największych zalet, bo o ile często jesteśmy skłonni zaufać globalnej sieci w wielu kwestiach, to z pewnością hasła wolimy trzymać w bezpiecznym miejscu pod ręką (w przypadku posiadaczy laptopów można to potraktować wręcz dosłownie).

Interfejs główny aplikacji

Aplikacja cechuje się bardzo przyjemnym dla oka i stylizowanym na programy dedykowane systemom Mac OS X interfejsem. Jest on jednocześnie bardzo intuicyjny i nie nastręcza trudności. Inna sprawa, że Dashlane nie oferuje aż tak wielu funkcji, by cokolwiek mogło czynić go programem skomplikowanym. Wystarczy spojrzeć na zrzuty ekranu, by zakochać się w stylowym i minimalistycznym wdzianku, w jakie programiści ubrali swój produkt.

Dodawanie nowych danych personalnych

Po zainstalowaniu program zintegruje się z zainstalowanymi w naszym komputerze przeglądarkami. O ile – w przypadku posiadaczy Chrome – problemu nie będzie żadnego, o tyle użytkownicy Firefoksa, a konkretnie wydania beta, będą musieli obejść się smakiem. Otóż twórcy nie przygotowali się na taką ewentualność i zaimplementowali jedynie obsługę stabilnego wydania przeglądarki Mozilli (na chwilę obecną oznaczonego numerem 10). Niestety z Dashlane nie skorzystają też użytkownicy innych przeglądarek – a szkoda, bo Opera czy Safari również świetnie radzą sobie z dodatkami (choć ta pierwsza już dysponuje czymś w rodzaju menedżera tego typu treści).

Lista loginów I haseł Do stron www

Za każdym razem, gdy program wykryje wejście na witrynę, którą ma w swojej bazie, przystąpi do automatycznego logowania. Użytkownik nie będzie musiał robić absolutnie nic, żeby uzyskać dostęp do swojego konta. W przypadku gdy strona jest odwiedzana po raz pierwszy lub dane dostępowe do niej nie zostały zapisane w programie, wyświetlone zostanie okienko dialogowe, za pomocą którego szybko je dodamy (określając jednocześnie typ, co jest ważne ze względu na późniejsze zarządzanie hasłami). Mało tego, Dashlane może też automatycznie wygenerować silne hasło, które umieści w swojej bazie. W ten sposób mamy większą pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do naszego konta.

Ustawienia programu

Niestety za przydatne w codziennym użytkowaniu funkcje zapłacimy pamięcią operacyjną. Dashlane jest na nią bardzo łakomy i (wraz z wtyczką dla przeglądarki) potrafi pochłonąć nawet 150 MB bez konkretnego powodu. Dla posiadaczy nieco starszych maszyn z pewnością będzie to problem. Pozostali natomiast nie odczują różnicy.

Dashlane jest dostępny do pobrania w naszym dziale Download. Niestety, żeby uzyskać do niego dostęp konieczne jest zaproszenie. Tak się jednak składa, że mamy ich trochę, więc jeśli interesuje Was sprawne i bezpieczne zarządzanie hasłami – dajcie znać w komentarzach.

Podsumowanie

Trudno o prostszą i bardziej funkcjonalną aplikację tego typu. Dashlane jest pod wieloma względami programem niemalże idealnym, choć to tylko jedna strona medalu. Po drugiej znajdziemy ogromne ilości pochłanianej pamięci systemowej, wsparcie jedynie dla dwóch przeglądarek (z czego jednej tylko w wersji stabilnej) i dostęp na zaproszenia (co niejako jest spowodowane zamkniętymi testami beta).

Mimo że aplikacja przechodzi dopiero testy, spisuje się znakomicie w swojej roli i znacznie ułatwia codzienne logowanie do różnego rodzaju serwisów. W efekcie nie straszne nam już czyszczenie ciasteczek w przeglądarce, które za każdym razem oznacza konieczność mozolnego wypełniania formularzy na poszczególnych witrynach.

Wszystko to uzupełnia stylowy interfejs, będący swoistą wisienką na torcie. Sprawia to, że z Dashlane aż chce się korzystać, a – jak wiadomo – nie tylko z przyjemnością się to wiąże. Silne hasła to bezpieczeństwo, które w dobie „mody na hacking” jest (a przynajmniej powinno być) jedną z największych wartości każdego internauty.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • świetny interfejs
  • prostota obsługi
  • integruje się z przeglądarką
  • hasła są przechowywane lokalnie i szyfrowane
  • zasobożerność
  • obsługuje tylko Chrome i Firefoksa
  • póki co tylko na zaproszenia
85%
Zgłoś błąd