News

Program tygodnia: Cliplets

Przerabiamy klipy wideo... a właściwie tylko ich część

Niewiele osób wie, że laboratoria Microsoftu to nie tylko wylęgarnia rozbudowanych, komercyjnych produktów. Nierzadko powstają tam też niewielkie programy oferujące niezwykle interesujące funkcje. Jednym z nich jest opisywany dziś Cliplets, który umożliwi nam przygotowanie klipów wideo, w których odtwarzany jest jedynie pewien wycinek.

Cliplets to bardzo nietypowe narzędzie. Właściwie trudno znaleźć dla niego praktyczne zastosowanie, które usprawniłoby codzienną pracę czy uprzyjemniło korzystanie z komputera. W sumie mamy zatem do czynienia z ciekawostką, którą zdecydowanie warto przetestować z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że efekt (znany też jako cinegraph), który dzięki temu możemy w prosty sposób osiągnąć, wymaga drogich narzędzi (jak chociażby pakiet Adobe), umiejętności i czasu. Drugi powód jest prozaiczny – bo Cliplets możemy pobrać za darmo i jedyny warunek, jaki należy w tym wypadku spełnić, to system Windows 7.

Jak już wspomniałem, Cliplets pozwala przetworzyć klip wideo tak, by odtwarzana była jedynie jego część, a reszta pozostawała w bezruchu. Niewątpliwie trudno to opisać słowami, dlatego najlepiej będzie, jak zapoznacie się z poniższym wideo, które prezentuje możliwości aplikacji.

Program jest bardzo prosty w obsłudze, co jednocześnie przekłada się na dość ograniczone możliwości. W gruncie rzeczy mamy bowiem do dyspozycji jedną funkcję – wycinanie fragmentu nagrania, który będzie odtwarzany. Możemy go wówczas zapętlić, by uzyskać na przykład efekt wody cieknącej bez przerwy z kranu lub działającej fontanny na tle zamarzniętego bulwaru.

Załadowany klip wideo

W każdym momencie możemy zapisać efekty naszej pracy jako projekt lub wyeksportować je, tworząc w ten sposób nowy klip wideo, w którym aktywna będzie tylko ta część, którą wybraliśmy.

Pasek z narzędziami i wycinkami

Co ważne, możemy utworzyć dowolną liczbę wycinków, a każdemu przyporządkować inny efekt. Wówczas może powstać znacznie klip atrakcyjniejszy od oryginału, w którym jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Wystarczy spojrzeć na przykłady, które Microsoft umieścił w galerii na swojej stronie www.

Niemniej wartościowy jest też zbiór wideoporadników, które pozwalają rozgryźć całkowicie możliwości Cliplets. Efekty po przebyciu tego minikursu mogą przejść Wasze najśmielsze oczekiwania.

Cliplets znajdziecie w naszym dziale Download. Program jest przeznaczony dla systemów Windows 7, zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej.

 

Podsumowanie

Ze stajni Microsoftu wychodzą naprawdę bardzo interesujące narzędzia, które niekoniecznie są skazane na komercyjny sukces. W tym przypadku otrzymujemy wspaniały, oryginalny, aczkolwiek niewielki programik, który zaskakuje prostotą obsługi i ciekawą funkcją tworzenia czegoś w stylu fuzji filmu i grafiki. Co prawda, z początku może się to wydawać dziwne i mało użyteczne, ale wystarczy kilka minut zabawy z Cliplets, by się przekonać o niesamowitości tego narzędzia.

Możecie wierzyć lub nie, ale ostatnie dwie godziny spędziłem na przerabianiu klipów wideo, które zgromadziłem na dysku. Robiłem różne rzeczy – animowałem wodę na tle nieruchomych postaci, koła stojącego w miejscu samochodu, fontannę, w której woda „odmarzała” i „zamarzała” co kilka sekund. Co mogę potem z tymi pracami zrobić? Świetnie nadają się na przykład na oryginalny prezent dla bliskiej osoby lub po prostu stworzenie ciekawej prezentacji. Szczytem marzeń byłoby przygotowanie w taki sposób ruchomej tapety na smartfona, nad czym już zacząłem pracować. Jak widać zatem Cliplets to nie tylko masa frajdy, ale też kilka praktycznych zastosowań, których na pierwszy rzut oka wcale nie widać.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • oryginalny pomysł
  • prostota użytkowania
  • pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty
  • duży zbiór wideoporadników
  • to właściwie program z zaledwie jedną funkcją
85%
Zgłoś błąd