News

Podkręcanie karty graficznej krok po kroku

Wyjaśniamy, jak w prosty sposób podkręcić kartę graficzną

Wśród użytkowników komputerów krąży mit, że podkręcanie jest trudne i zarezerwowane tylko dla "wtajemniczonych". Są również tacy, którzy twierdzą, że jest to czynność bardzo niebezpieczna dla sprzętu. W rzeczywistości jednak ani pierwszy, ani drugi przykład w pełni nie obrazuje tego problemu. W dzisiejszym poradniku postaram się Wam przybliżyć tajniki łatwego i bezpiecznego overclockingu. Przeczytacie w nim, jak w prosty sposób wycisnąć z karty graficznej dodatkowe pokłady mocy.

Kilka faktów na początek

Zarówno karta graficzna, jak i procesor czy pamięć RAM pracują z określoną przez producenta częstotliwością. Podkręcanie polega na zmianie wartości domyślnych w taki sposób, aby nasz sprzęt działał szybciej, a w konsekwencji, aby FPS (klatki na sekundę) w grach było więcej. Choć pojęcie overclockingu może wydawać się czymś nieprzystępnym dla zwykłego użytkownika komputera, to w praktyce samo podkręcanie jest bardzo proste. W przypadku kart graficznych cały proces sprowadza się więc do regulacji kilku suwaków odpowiadających taktowaniu rdzenia graficznego i pamięci VRAM (w przypadku kart Nvidii możliwa jest/była także regulacja Shaderów). Aby poznać te wartości najprościej użyć prostego programu diagnostycznego takiego jak np. GPU-Z.

Wiele osób twierdzi, że podkręcanie jest niebezpieczne dla sprzętu i znacząco skraca jego żywotność. W praktyce bardzo trudno uszkodzić kartę graficzną zmieniając jedynie taktowania jej pracy. Oczywiście istnieje możliwość, że coś nie pójdzie po naszej myśli, ale zdarzyć może się to tylko wtedy, gdy nie stosujemy się do kilku podstawowych zasad. Oto one:

  • Podkręcać należy z głową – choć sam nie jestem zwolennikiem metody małych kroków, to w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z OC, jest ona jak najbardziej odpowiednia. Taktowanie zwiększamy stopniowo, unikamy dużych przeskoków między kolejnymi fazami podkręcania.
  • Monitoring kluczem do sukcesu – karta graficzna, tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne, wydziela ciepło. Standardowo producenci danych układów ustalają taktowanie poszczególnych elementów konstrukcji w taki sposób, aby ich temperatura nie była zbyt wysoka. Wraz ze wzrostem częstotliwości pracy rdzenia graficznego i pamięci wzrasta także ilość wydzielanego przez nie ciepła. Musimy więc przyglądać się uważnie temperaturze karty i, w przypadku gdy jest zbyt wysoka, obniżyć delikatnie taktowanie.
  • Ważna jest stabilność – fakt, że podkręcimy kartę wcale nie oznacza, że będzie ona bezproblemowo pracować z ustalonymi przez nas zegarami. Po każdym etapie musimy sprawdzić jej stabilność. Nieco więcej na ten temat dowiecie się w dalszej części tego artykułu.
  • Karta graficzna to nie wszystko– aby podkręcanie GPU miało sens, musimy posiadać odpowiednio wydajne pozostałe komponenty. Szczególną uwagę należy zwrócić na procesor centralny oraz zasilacz. Pierwszy musi poradzić sobie z obsłużeniem dużej ilości danych przetwarzanych przez kartę graficzną. Zasilacz zaś musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu oraz natężeniu. Dlatego też nie możemy oszczędzać na tym (trochę niedocenianym) komponencie, od którego tak naprawdę bardzo wiele zależy.
  • Wentylacja obudowy jednym z priorytetów – bez odpowiednio wentylowanej obudowy nie ma nawet co zaczynać zabawy w podkręcanie. Jak już wcześniej napisałem, karta graficzna potrafi wydzielać naprawdę duże ilości ciepła. Przez to zwiększa się także temperatura pozostałych elementów zestawu. Musimy więc zadbać o to, aby nic nie przeszkadzało w odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowie. Warto zainwestować pieniądze w kilka wolnoobrotowych wentylatorów, które będą wspomagały odprowadzanie energii cieplnej na zewnątrz naszej "skrzynki".
  • Robisz to na własne ryzyko – choć wielu producentów kart graficznych dołącza do swojego produktu oprogramowanie do podkręcanie, to jednak sama ingerencja w zegary karty graficznej równoznaczna jest z utratą gwarancji. Należy mieć więc świadomość, że podkręcając swoja kartę, robimy to na własną odpowiedzialność. Inna sprawa, że trudno jest udowodnić komuś takie praktyki i jeśli uszkodzenie karty nie nastąpiło po ręcznym zwiększeniu napięcia, zwykle reklamacja jest uwzględniana.
  • Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj – jeśli masz jakieś wątpliwości w kwestii podkręcania lub gdy masz z tym jakiś problem, zawsze warto jest popytać o dręczącą kwestię na forach o tematyce komputerowej, w tym na naszym forum. Unikniesz w ten sposób licznych kłopotów, gdyby coś poszło nie tak w procesie podkręcania Twojej karty.
Zgłoś błąd