News

Nvidia GeForce GTX 750 TI

Wygląd karty

Jako, że nasz sampel testowy dotarł do nas bez opakowania, od razu przejdziemy do jego opisu. Już na pierwszy rzut oka widać, że urządzenie wygląda niepozornie. Nvidia chwali się, że karta potrafi być w wielu przypadkach szybsza niż GTX 480, a zapewne pamiętacie, jaką cegłą (na dodatek gorącą i prądożerną) był pierwszy Fermi. GTX 750 Ti jest maleńką konstrukcją o długości złącza PCI-E. Na oceną designu nie ma się co zastanawiać, bo karta wygląda jak wygląda.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Rewers urządzenia jest mniej więcej tak samo nudny jak awers, choć można zauważyć ważny element jakim są wyprowadzenia dla dodatkowych kości pamięci. Jak napisaliśmy wcześniej, urządzenie korzysta z 128 bitowej szyny (dwóch 64-bitowych kontrolerów). Oznacza to, że karta może współpracować albo z 1 GB, albo z 2 GB pamięci VRAM. Wyprowadzenia na tyle stworzone zostały właśnie w związku z drugą możliwością.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Niewiele można napisać o samym laminacie, bo nawet pomimo małego rozmiaru układu, jest raczej pusty. Warto przyjrzeć się jednak rozmiarowi rdzenia graficznego. GPU jest maleńkie, naprawdę dawno nie widzieliśmy aż tak małego chipu. W jego bliskiej okolicy znalazły się cztery kości pamięci VRAM wyprodukowane przez firmę Hynix (dodajmy, kości świetnych, o czym nieco później).

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Ciężko określić czy dwufazowa (lub trójfazowa) sekcja może być mocna, ale tej karcie więcej nie potrzeba. Układ nie posiada nawet wtyczki zasilania, całość energii elektrycznej pobierając ze złącza PCI-E. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie karty GTX 750 Ti będą miały podobny system – jesteśmy wręcz pewni, że w modelach podkręconych pojawi się złącze 6-pin – ale jasno wskazuje na bardzo niskie zapotrzebowanie układu na energię.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

O systemie chłodzenia można napisać tylko tyle, że jest, bo i tak nigdzie podobnego nie zobaczymy. Co ciekawe, ten mały aluminiowy blok z równie małym wentylatorem naprawdę daje radę w tym przypadku. Może dziwnie to zabrzmi, ale karta z tak małym coolerem cechuje się naprawdę dobrą kulturą pracy.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Na śledziu karty graficznej znalazły się trzy wyjścia wideo – dwa DVI (DVI-I i DVI-D) oraz mini HDMI. Nie wiadomo, czy w przypadku konstrukcji autorskich zobaczy podobny zestaw złączy, ale sądzimy, że choćby jedno DVI zostanie zastąpione przez inny typ złącza.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Zgłoś błąd