News

Jaki komputer kupić? Lipiec 2014

Polecane zestawy komputerowe na Lipiec 2014

Czy warto kupować gotowe zestawy komputerowe?

Kupowanie gotowych zestawów komputerowych w marketach czy też na Allegro wiąże się z ryzykiem nabycia elektronicznego bubla. Z racji ogromnej konkurencji, sprzedawcy zmuszeni są do przyciągania do siebie klientów albo za pomocą ceny, albo też za pomocą dobrze zaprezentowanych opisów, podkreślających pozornie niezłe parametry komputera. Kupując taki sprzęt po pierwsze narażamy się na zakup komputera, stworzonego z najtańszych, często gorszych jakościowo elementów. Po drugie, możemy natknąć się na konfiguracje, które albo nie spełnią naszych oczekiwań, albo też okażą się pod niektórymi względami przerastać nasze potrzeby. Innymi słowy, komputer, który w podobnym stopniu nas zadowala moglibyśmy nabyć po prostu taniej. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować dokonując zakupu:

Gigaherce to nie wszystko

Nawet osoby, których wiedza na temat komputerów jest szczątkowa, zdają sobie sprawę, że sercem komputera jest procesor. Szybkość procesora wyraża się w Mega- a obecnie coraz częściej Gigahercach, czyli jednostce wyrażającej jego częstotliwość pracy. Można dojść do wniosku, że procesor z większą ilością Gigaherców jest wydajniejszy od tego z mniejszą. I jest to słuszne podejście jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy porównujemy procesory należące do tej samej rodziny, które różnią się tylko i wyłącznie taktowaniem. W każdym innym przypadku kierowanie się częstotliwością pracy może być mniej lub bardziej ryzykowne, a w trakcie porównywania procesorów AMD i Intel wręcz mylące, gdyż obecnie dostępne procesory Intel generalnie przy tym samym taktowaniu zapewniają zdecydowanie wyższą wydajność.

Nie mnoży się taktowania przez liczbę rdzeni

Czyli nie robi się tego, w czym kochają się internetowi sprzedawcy na Allegro. Czterordzeniowy procesor, którego każdy z rdzeni pracuje z częstotliwością 3 GHz, nadal pracuje z częstotliwością 3 GHz, a nie – tak jak podają niektórzy – 12 GHz. Wyobraźmy sobie przykład, gdzie posiadamy dwa samochody rozwijające prędkość 150 km/h. Czy skoro mamy ich aż dwa, to czy możemy pojechać nimi 300 km/h? Nie – możemy co najwyżej przewieźć dwa razy więcej osób w tym samym momencie. I podobnie jest z procesorami – ich możliwości wynikające ze zwiększonej liczby rdzeni wykorzystamy tylko wtedy, gdy używamy jednocześnie wiele programów, lub gdy dany program potrafi wykorzystać potencjał drzemiący w kilku rdzeniach.

Rdzeń rdzeniowi nie równy

Na rynku są dostępne procesory, w przypadku, których ciężko jest określić jednoznacznie liczbę rdzeni. Są to przede wszystkim procesory AMD oparte o architekturę Bulldozer, które składają się z tzw. modułów, tj. dwóch rdzeni, które posiadają pewną część wspólną. I właśnie zastosowanie tej części wspólnej wpływa na to, że procesor AMD z czterema modułami będzie się zachowywać niekiedy tak, jak procesor ośmiordzeniowy, a w niektórych przypadkach tak, jak czterordzeniowiec. Niestety nikt o tym nie informuje – sprzedawcy z czystym sumieniem podają, że procesor wyposażony jest w osiem rdzeni, co jest prawdą tylko połowicznie. Przy okazji warto wspomnieć, że procesory Intela wyposażone są w technologię Hyper-Threading, która umożliwia obsługę przez jeden rdzeń fizyczny dwóch wątków. W przypadku tych procesorów sprzedawcy podają jednak najczęściej fizyczną liczbę rdzeni, lub liczbę wątków, która jest dwa razy większa.

Zgłoś błąd