News

Jaka karta graficzna do około 1000 zł

Wybieramy wydajny układ graficzny poniżej 1000 zł

Karty graficzne, których cena mieści się w przedziale 600 – 1000 zł, to nadal dla wielu graczy najlepszy wybór. Zapewniają bardzo wysoką wydajność, pozwalają grać w zdecydowaną większość gier w rozdzielczości 1080p i wysokich ustawieniach grafiki, często też na najwyższych ustawieniach. Rodzi się jednak pytanie, który model jest najwydajniejszy i czy dopłacenie kilku złotych w wyraźny sposób wpłynie na jakość rozgrywki? Na kolejnych kilkunastu stronach spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy!

Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że dwa opublikowane dotychczas na PC Centre przeglądy kart graficznych to nie koniec. Dotrzymujemy słowa. Tym razem postanowiliśmy sporządzić zestawienie kart z przedziału od 600 do 1000 zł – to już naprawdę wydajnych konstrukcji. W czasie tworzenia tego testu ceny niektórych urządzeń nieznacznie się zmieniły. Na szczęście były to głównie obniżki, co sprawiło, że mogliśmy nieco poszerzyć listę układów.

Jak się przekonacie, różnice pomiędzy najtańszymi kartami w zestawieniu i tymi kosztujących prawie 1000 zł potrafią być całkiem spore. Nie zawsze jednak dopłata do droższego układu jest sensowna i to zamierzamy Wam przedstawić. Ludzie niestety zbyt często przepłacają za rzeczy, które są albo za słabe (w przypadku kart graficznych jest to głównie problem z modelami sowicie obdarzonymi pamięcią RAM, która i tak nie przyda się na nic), albo za mocne (gracz używający monitora z odświeżeniem 60 Hz nie potrzebuje przecież 100 klatek na sekundę, skoro i tak ich nie zobaczy). Przy wynikach postaramy się nieco objaśnić sprawę i zwrócić Waszą uwagę na karty, które zapewniają odpowiednią wydajność w konkretnym tytule.

Ponownie dużą wagę przywiązywaliśmy do kwestii temperatury i poboru energii. Doszło też podkręcanie, bo w tej półce cenowej OC może zdziałać cuda. Kwestię tę jednak przesuwamy na drugi plan, bo nadal większość użytkowników zadowala się zegarami referencyjnymi układu. Tym niemniej postanowiliśmy wykrzesać nieco mocy z testowanych modeli – znajdziecie temu także poświęcony akapit. Zapraszamy do przeglądu kart w cenie do 1000 zł. Mamy nadzieję, że znajdziecie sobie wśród nich coś dla siebie. Zestawienie zaczynamy tradycyjnie od najniższej serii kart.

Zanim jednak zaczniemy, musimy nieco wyjaśnić sprawę z ilością konstrukcji. Większość producentów nie jest zbyt chętna do wypożyczania starszych modeli ze względu na promowanie nowych serii. Często chodzi nawet o te, które jeszcze na rynku się nie pojawiły, co w sumie nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem. Inna sprawa, to ograniczona ilość sampli testowych, które – jak wiadomo – także ulegają awariom. Wiele układów po prostu nie byliśmy w stanie przetestować właśnie z tego powodu.

Zgłoś błąd