News

Intel Sandy Bridge - nowa seria procesorów Intel

Test procesorów Intel Core i5 2500K i Intel Core i7 2600K

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Intel Core i5 2500K
Producent: Intel
Gniazdo procesora: LGA1155
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 3,3 GHz
Pamięć cache L1: 4x32 KB
Pamięć cache L2: 4x256 KB
Pamięć cache L3: 6 MB
Zakładany pobór mocy: 95 W
Magistrala danych: DMI

Od jakiegoś czasu w sieci krążyły przecieki dotyczące Sandy Bridge – najnowszej architektury procesorów Intela, które stanowić mają podstawę komputerów mobilnych i stacjonarnych. Pomimo tego, że do premiery zostały jeszcze dwa dni, za przyzwoleniem firmy Intel już teraz chcemy się z Wami podzielić wynikami testów. Czy Intel Sandy Bridge wprowadzi zamieszanie na rynku procesorów? Zapraszamy do testu!

Już kilka dni temu w sklepach internetowych zaczęły się pojawiać najnowsze płyty główne zbudowane w oparciu o chipsety P67 i H67. Płyty te mają stanowić podstawę dla najnowszych procesorów Intela, których premiera nastąpi już w najbliższą środę, 5 stycznia. Czym nowe procesory będą się różnić od tych, które aktualnie znaleźć możemy na sklepowych półkach? Nim do tego przejdziemy, mała lekcja historii na początek.

Intel Sandy Bridge

Rozwój architektury Intel

Kilka lat temu ktoś w obozie Intela wymyślił, że warto byłoby ustalić sobie sztywny plan produkcji najnowszych procesorów. Przyjęto, że raz na dwa lata powinno się wprowadzać nową architekturę procesorów, a w latach pośrednich aktualne rozwiązania powinny zostać przenoszone w nowy wymiar technologiczny, by uniknąć zastoju na rynku procesorów, a przy tym utrzymać konkurencyjność oferty. W ten właśnie sposób powstał model Tick-Tock.

Nie wiemy, kiedy tak naprawdę przyjęto zasadę Tick-Tock. Można jednak przyjąć, że Intel pracuje w tym rytmie już od roku 2005, kiedy to na rynku pojawił się wykonany w technologii 65 nm procesor Presler. Rok później wprowadzono Intel Core 2 Duo (65 nm), a w roku 2007 pojawił się Penryn, będący przeniesioną do 45 nm architekturą C2D. Dalej wszystko toczyło się według poniższego obrazka.

tick-tock

Ci, którzy dokładnie przeanalizowali powyższy schemat, zauważyli zapewne, że premiera Sandy Bridge powinna odbyć się w roku 2010, a nie w obecnym - 2011. Intel tłumaczy zaistniałe opóźnienie tym, że nowe rozwiązania mają zostać zaprezentowane na targach CES, które odbędą się w dniach 6-9 stycznia.

Z modelu Tick-Tock wynika, że Sandy Bridge ma być nową architekturą, a układy mają być wytwarzane w technologii 32 nm. Sandy Bridge jest zatem brakującym ogniwem w ofercie Intela, gdyż teraz użytkownik nie będzie musiał wybierać już pomiędzy procesorem czterordzeniowym, lub wykonanym w technologii 32 nm. Sandy Bridge będzie się charakteryzować połączeniem tych cech.

Zgłoś błąd