News

Intel Core i5-750

Porównanie Intela Core i5-750 i AMD Phenom II X4 955/965

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Intel Core i5-750
Producent: Intel
Gniazdo procesora: LGA1156
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 2,66 GHz
Pamięć cache L1: 4x32 KB
Pamięć cache L2: 4x256 KB
Pamięć cache L3: 8 MB
Zakładany pobór mocy: 95 W
Magistrala danych: QPI

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, nowa rodzina procesorów – Lynnfield – wykorzystywać ma stworzoną specjalnie na jej potrzeby podstawkę LGA 1156. Zmiana ta została wymuszona przez znaczne modyfikacje układów względem obecnych na rynku od jakiegoś czasu procesorów Intel Core i7 (Bloomfield), przez co część pinów stała się zupełnie niepotrzebna.

Z racji tego, że nowe procesory mają być konkurencją dla AMD Phenom II, konieczne stało się zmniejszenie kosztów zakupu całej platformy. Jedną z najprostszych metod było zrezygnowanie z trójkanałowego kontrolera pamięci na rzecz standardowego, dwukanałowego. W praktyce przekłada się to na dwie korzyści – po pierwsze producenci płyt głównych mają prostsze zadanie przy projektowaniu i produkowaniu płyt głównych, co pozytywnie odbija się na ich cenie. Po drugie osoba kupująca komputer oparty na nowej architekturze nie będzie musiała kupować trzech kostek RAM by w pełni wykorzystać potencjał swojej platformy.

Jeżeli jesteśmy już przy tematyce pamięci, warto zaznaczyć, że wbudowany kontroler oficjalnie wspiera taktowanie 667 MHz (1333). Dotychczas najwyższą częstotliwością oficjalnie obsługiwaną przez rodzinę procesorów Core i7 było 533 MHz, co spowodowane było małą ilością modułów pozwalających na pracę z wyższymi taktowaniami przy niskich napięciach zasilających (okazało się, że procesory Core i7 ulegają uszkodzeniu w przypadku, gdy pamięć RAM zasilana jest zbyt wysokim napięciem).

Idąc za ciosem Intel zdecydował się na zintegrowanie w procesorze kontrolera PCI-Express, co teoretycznie powinno odbić się korzystnie na ogólnej wydajności platformy. Takie posunięcie pozwoliło również na zrezygnowanie w zupełności z jednego z dwóch mostków chipsetu. W zasadzie jednochipowy układ Intel P55 pełni już niemal tylko funkcję mostka południowego.

Intel P55

Warto w tym momencie zaznaczyć, że zastosowany w procesorze kontroler pamięci obsługuje zaledwie 16 linii PCI-Express 2.0, co w przypadku łączenia dwóch wysokowydajnych kart graficznych okaże się wąskim gardłem. Intel najwyraźniej doszedł do wniosku, że osoby, które będą w stanie wyposażyć swój komputer w dwie karty graficzne będą wystarczająco majętne, by zakupić wysokowydajną platformę Core i7.

Kolejną zmianą jaką Intel prowadził przy projektowaniu Core i5 było zrezygnowanie z funkcji Simultaneous Multi-Threading (SMT), pozwalającej na zwiększenie liczby obsługiwanych przez procesor wątków. Opcja raczej mało przydatna w domowym użyciu.

Zgłoś błąd