News

Intel Core i5-750

Porównanie Intela Core i5-750 i AMD Phenom II X4 955/965

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Intel Core i5-750
Producent: Intel
Gniazdo procesora: LGA1156
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 2,66 GHz
Pamięć cache L1: 4x32 KB
Pamięć cache L2: 4x256 KB
Pamięć cache L3: 8 MB
Zakładany pobór mocy: 95 W
Magistrala danych: QPI

Mając na uwadze aktualną sytuację na rynku bardzo ciężko jest wydać jednoznaczny werdykt na temat nowych procesorów Intela, bowiem spośród Core 2 Quad, Phenoma II i najnowszego Core i5 nie da się wyłonić zwycięzcy, który byłby bezapelacyjnie najlepszy pod każdym względem.

Za zakupem Core i5-750 niewątpliwie przemawia jego energooszczędność. Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej oszczędnych czterordzeniowców. Platforma i5 pobiera 20-40 W mniej, niż konkurencyjna platforma AMD, dysponując przy tym podobną wydajnością. Oba rozwiązania (Intela i AMD) prześcigają się zresztą na zmianę, jednak nie mamy w sytuacji, w której którykolwiek z procesorów miałby druzgoczącą przewagę nad konkurentem.

Na nowy procesor Intela powinni zwrócić uwagę wszyscy, którzy nie boją się podkręcać sprzętu. Zarówno Intelowi jak i AMD nie obce są taktowania powyżej 3,6 GHz, jednak trzeba mieć na uwadze, że z racji niskiego taktowania początkowego (2,66 GHz) potencjał procesora i5-750 jest zdecydowanie większy, niż procesorów AMD Phenom II.

Cenowo nowy procesor Intela wypada nienajgorzej. Prawdę powiedziawszy spodziewaliśmy się, że będzie on droższy, a tym czasem Core i5-750 można dostać w cenie Phenoma II 955. Ceny płyt głównych mają zaczynać się już od 400-450 zł tak więc za zestaw procesor + płyta przyjdzie nam zapłacić około 1200 zł. W przypadku platformy AMD średniej jakości płytę główną dostać możemy za około 100-150 zł mniej. Co więcej, jeżeli ktoś jest już posiadaczem płyty AM2+/AM3 nie musi jej wymieniać na nową.

Wspominaliśmy o nieco większym potencjale podkręcania procesorów Intela. W takim przypadku do ceny platformy doliczyć należy około 100-150 zł na nowy cooler, gdyż z powodu innego rozstawu otworów montażowych wszystkie dotychczasowe układy są niekompatybilne. Pod względem ekonomicznym platforma AMD wydaje się więc być nieco korzystniejszym rozwiązaniem.

Podsumowując, jeżeli dopiero stoimy przed zakupem nowego komputera warto zastanowić się nad rozwiązaniem Intela -szczególnie, gdy będziemy jeszcze dodatkowo podkręcać procesor. W przypadku w którym sprzęt miałby pracować przy standardowych taktowaniach, obie platformy dysponują podobną mocą, a przy zakupie można się kierować sympatia do któreś z firm lub też po prosty ceną. Osoby, które już teraz posiadają płyty AM2+/AM3 mogą śmiało decydować się na Phenoma II, bowiem nie uważamy, żeby różnica między procesorami Intela i AMD była warta wymiany płyty głównej.

Zgłoś błąd