News

Intel Core i5-750

Porównanie Intela Core i5-750 i AMD Phenom II X4 955/965

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Intel Core i5-750
Producent: Intel
Gniazdo procesora: LGA1156
Liczba rdzeni: 4
Częstotliwość pracy: 2,66 GHz
Pamięć cache L1: 4x32 KB
Pamięć cache L2: 4x256 KB
Pamięć cache L3: 8 MB
Zakładany pobór mocy: 95 W
Magistrala danych: QPI

Po udanej premierze Phenomów II firmie AMD udało się znowu powrócić do łask. Wykonane w procesie 45 nm Phenomy II bardzo dobrze wstrzeliły się w lukę na rynku i chociaż wydajnościowo nie mogły się one równać z Core i7, to całkiem nieźle radziły sobie one z procesorami Intel Core 2 Quad na platformę 775. Odpowiedzią na Phenomy II ma być Intel Core i5, którego premiera ma odbyć się 8 września. My już dziś prezentujemy jeden z pierwszych testów procesorów Core i5.

Intel Core i5 powstał po to, by zapełnić lukę w ofercie firmy Intel, którą teraz z powodzeniem uwłaszczyły sobie procesory AMD Phenom II. Według Intela recepta na osiągnięcie tego celu jest prosta – wystarczy wziąć procesor Core i7, usunąć z niego kilka średnio potrzebnych rzeczy, wprowadzić kilka ograniczeń tak, aby oferta mogła być bardziej zróżnicowana, po czym umieścić go w nowym typie podstawki LGA 1156 przygotowanej specjalnie z myślą o nowych procesorach.

Ceny nowych procesorów Intela mają być zbliżone do aktualnych cen czterordzeniowych procesorów Intel Core 2 Quad na socket 775, które ostatecznie zostaną wyparte przez Core i5. A co z budżetowymi procesorami Intela? One również znikną z rynku, a ich miejsce w przyszłości zajmie Core i3. Oczywiście są to odlegle plany, ale tak ma mniej więcej wyglądać strategia przez kilka(naście) najbliższych miesięcy.

Powróćmy jednak do Core i5 – oficjalna premiera nastąpić ma 8 września. My, korzystając z okazji postanowiliśmy nieco wcześniej przedstawić jak wydajnościowo plasują się najnowsze procesory Intela. Testy przeprowadzane są cały czas, a artykuł będzie uzupełniany na bieżąco.

Zgłoś błąd