News

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Dwuslotowy GTX 580 dla overclockerów?

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Gigabyte GeForce GTX 580 SOC
Producent: GIGABYTE
Procesor graficzny: GF110
Zainstalowana pamięć: 1536 MB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 855 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1025 MHz (efektywnie 4100 MHz)

Wygląd

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC już po wyjęciu z opakowania robi duże wrażenie. Karta jest bardzo długa, ale – o dziwo – jedynie dwuslotowa. Pamiętając, jakim potworem była konstrukcja ZOTACA, zostaliśmy tym faktem bardzo pozytywnie zaskoczeni. Obudowa wykonana jest w całości z aluminiowej płytki nakrywającej system chłodzenia. Ten jest widoczny, dzięki czemu możemy od razu zauważyć, że jest praktycznie całkowicie płaski. Większość producentów zwykle decyduje się na zbytnią efektowność, na czym cierpi wydajność. Na szczęście w przypadku bohatera naszej dzisiejszej recenzji nie ma to miejsca. Do rozpraszania ciepła służą aż trzy 92-mm wentylatory. Ma to nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne – rozpraszanie ciepła jest o wiele szybsze. Jest to kolejna z rzędu karta, która przypadła nam do gustu pod względem stylistyki.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Po zdjęciu chłodzenia naszym oczom ukazuje się niebieski awers płytki drukowanej. Upakowanie elementów na laminacie jest niezłe, choć trochę lepiej można byłoby rozwiązać ich rozmieszczenie, szczególnie tych znajdujących się przy wtyczkach zasilania. W centralnej części umieszczono oczywiście rdzeń graficzny ukryty pod IHS – to standard w przypadku kart z układami Nvidii. Na laminacie znajdziemy także wyprowadzone punkty napięcia, bardzo przydatne przy ekstremalnym podkręcaniu GPU. Na rewersie naszą uwagę zwróciły układy NEC Proadlizer służące do redukowania szumów i ogólnej stabilizacji prądu podczas obciążenia. Producent zdecydował się także na porozmieszczanie diod LED, które pokazują aktualne wykorzystanie sekcji zasilania.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

GPU otacza aż dwanaście 128-megabajtowych kości wyprodukowanych przez firmę Hynix o oznaczeniu T2C. Sekcja zasilania zbudowana jest w schemacie 12+2, gdzie dwanaście faz odpowiada za prąd dostarczany do rdzenia graficznego, a dwie zajmują się napędzaniem pamięci VRAM. Urządzenie posiada dwa złącza SLI, dzięki czemu możemy stworzyć konfigurację multi-GPU złożoną z maksymalnie czterech kart graficznych.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Do podłączenia zasilania karty wymagane są dwie wtyczki: jedna 8-pinowa oraz jedna 6-pinowa. Na śledziu rozmieszczono tylko trzy wyjścia video – dwa DVI-I oraz port miniHDMI. Nad nimi umieszczono kratkę wentylacyjną. System chłodzenia bohatera naszej dzisiejszej recenzji oparty jest o bardzo duży (lub bardziej długi), aluminiowy radiator, który odbiera ciepło z rdzenia za pomocą przylegającej bezpośrednio do GPU aluminiowej komory. Nie zapomniano także o heatpipe'ach w liczbie dwóch, które przenoszą nagromadzone przez miedziany blok ciepło do aluminiowych finów. Warto dodatkowo zaznaczyć, że – oprócz rdzenia graficznego – chłodzone są takie kości pamięci.

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Gigabyte GeForce GTX 580 SOC

Zgłoś błąd