News

Fractal Design Integra R2 650W

Mocny potwór szwedzkiej firmy

Testy – komentarz

Recenzowany wyrób pomyślnie przeszedł naszą procedurę testową.

Stabilność napięć – jak na produkt z grupową regulacją – wypada bardzo dobrze, acz nadal mamy do czynienia z rozwiązaniem gorszym niż regulacja niezależna bądź moduły DC-DC. Maksymalna różnica między liniami +12 V w punktach 1 oraz 2 wynosi 250 mV, czyli nieco ponad 2%. Dla porównania, w niezależnie regulowanym Deusie 600 W odnotowano maksymalnie 110 mV różnicy. Biorąc pod uwagę wszystkie miejsca testowe, maksymalne wahanie linii +12 V w Integrze wynosi niecałe 5%. Linia +5 V nieco przekracza tę wartość wahań globalnie, a pomiędzy punktami 1 i 2 widzimy nieco ponad 2% różnicy. Linia +3,3 V cechuje się jedynie symbolicznymi zmianami z uwagi na brak zmian jej obciążeń w procedurze testowej.

Gorzej wygląda kwestia tłumienia tętnień. Amplitudy zawsze mierzymy dla wszystkich dostępnych linii +12 V, jednak zwykle podajemy tylko jedną wartość, ponieważ zazwyczaj jest ona jednakowa dla wszystkich linii +12 V. Nie w tym przypadku – na linii 12V2 zarejestrowano olbrzymie pulsacje, które w punkcie 3 ocierają się o maksimum dozwolone przez normy ATX! Dla odmiany, linia 12V1 cechuje się bardzo dobrym tłumieniem tychże pulsacji – jakkolwiek kształt przebiegu jest analogiczny, jego amplituda nie przekracza ok. 20 mV. Wyniki te sugerują pewien defekt konstrukcyjny w naszym egzemplarzu, którego to defektu niestety nie udało nam się zidentyfikować.

Sprawność

Z kolei sprawność prezentuje się bardzo dobrze, konwersja napięcia do +12 V realizowana jest z wynikiem nieznacznie przekraczającym 90%! Oczywiście brak modułów DC-DC znacznie obniża rezultaty w miejscach, gdzie występuje istotne obciążenie linii +5 V oraz +3,3 V.

Jeśli natomiast chodzi o kulturę pracy, Integra R2 wypada dość przeciętnie. W spoczynku wentylator kręci się z prędkością ok. 900 rpm – trochę za szybko, by można było nazwać go niesłyszalnym. Pod obciążeniem naturalnie system chłodzenia przyspiesza, acz robi to niezbyt drastycznie (w czym zapewne pomaga wysoka sprawność) – mieliśmy już do czynienia ze znacznie głośniejszymi jednostkami, jak np. Aerocool Strike-X 600 W czy Fortron Raider 750 W. Nie zmienia to jednak faktu, że wolelibyśmy zobaczyć (czy raczej usłyszeć) obniżone obroty wentylatora w spoczynku.

Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe zadziałało poprawnie. Nie jesteśmy pewni działania OCP dla pojedynczych linii – limity mogą być ustawione na tyle wysoko, że Integra R2 650 W efektywnie działa, jakby miała jedną linię +12 V. Eliminuje to oczywiście zastrzeżenia względem rozkładu linii.

Zgłoś błąd