News

eJay 4 Dance

W kręgu twórców muzyki

Zapraszamy do lektury recenzji prostego w obsłudze programu do tworzenia muzyki. Z pomocą czwartej odsłony aplikacji eJay szybko skomponujemy utwór z gatunku Dance. Czy będzie to przebój? To zależy od naszej kreatywności i możliwości, jakie oferuje wspomniana aplikacja...

Tworzenie muzyki w dzisiejszych czasach nie jest takie trudne… Nie trzeba ślęczeć godzinami w studio nagraniowym, by móc stworzyć coś naprawdę dobrego.

Firma Play to dystrybutor programów z serii eJay. Dziś słów kilka poświecę jednemu z nich – czwartej odsłonie aplikacji przeznaczonej do tworzenia muzyki z gatunku Dance.

Sam program nie zmienił się ani trochę, jeżeli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych przycisków w oknie aplikacji. Jedyne, co zmodyfikowano, to kolorystyka (ale naprawdę nieznacznie). Najwidoczniej autorom Dance eJay 4 zależało na tym, aby „stałym” użytkownikom sióstr i braci programu „nie mieszać” w głowach.

Tradycyjnie twórcy programu wyposażyli nas w 48-ścieżkowy stół mikserski, na którym układamy „klocki” (sample). Do naszej dyspozycji oddano – jak twierdzi producent – 5 tysięcy dźwięków i bitów stworzonych przez Cut la Roc i Milk & Sugar specjalnie na potrzeby aplikacji. Ciekawą opcją, również pojawiającą się od dawna, jest możliwość „rozmieszczenia dźwięków w przestrzeni” (tak ujęto to na opakowaniu). Chodzi o możliwość stworzenia namiastki dźwięku panoramicznego.

Na uwagę zasługują również Vocoder, FX studio, Booster, Animator, Groove Generator, Vioce Generator i Hyper Generator (ale tych generatorów...). Tak. Zgadłeś, drogi Czytelniku. Również nie stanowią one nowości, jeżeli chodzi o wyposażenie programu.

Vocoder to moduł do syntezy dźwięku. Dzięki niemu możemy rozłożyć dźwięk na składowe harmoniczne, a następnie wykorzystać go do modyfikacji wybranych sampli.

FX studio to narzędzie przydatne do edycji wybranych próbek dźwiękowych. W tym celu do naszej dyspozycji oddano 7 gotowych efektów. Dzięki nim możemy stworzyć niepowtarzalne sample.

Narzędzie o nazwie Booster umożliwia nam zabawę dźwiękiem wybranego fragmentu piosenki, dzięki czemu możemy na przykład dostosować zakończenie utworu do własnych potrzeb.

Chcąc „ożywić” piosenkę możemy użyć Animatora. Moduł ten pozwala nam na tworzenie fantastycznych animacji, które mogą być ozdobą naszego utworu.

Kolejnymi narzędziami są generatory. W zależności od przedrostka (Groove, Vioce, bądź Hyper) możemy tworzyć dodatkowe sample perkusyjne, wstawki wokalne lub całkiem nowe dźwięki stworzone z pomocą syntezatora i sekwencera w jednym.

Program posiada naprawdę szerokie zaplecze, jeżeli chodzi o liczbę dostępnych sampli czy też dodatkowe narzędzia. Jednak jego ogromnym mankamentem jest brak jakichkolwiek innowacji w porównaniu z wersjami wcześniejszymi. Nie mogę wprost przeboleć, że twórcom „nie było dane” (nie chcę nikogo posądzać o lenistwo, czy też brak funduszy dla programistów, dlatego tak to ująłem) wprowadzić jakichś nowinek do tak znanego wśród twórczej młodzieży programu. Warto dodać, że interfejs aplikacji jest w języku polskim, jednak jakość lokalizacji pozostawia sporo do życzenia. Zatem trzy małe plusy oraz jeden mały i jeden duży minus.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • liczba sampli
  • dodatkowe narzędzia
  • możliwość eksportu miksu do pliku *.WAV
  • brak "nowości"
  • polska wersja językowa
70%
Zgłoś błąd