News

Deezer vs Spotify vs WiMP

Porównanie aplikacji do streamingu muzyki

Spośród klientów graficznie najlepiej prezentuje się WiMP – jest moim zdaniem czytelniejszy. Wszystko na białym tle, czcionka prawie idealna, lista, a także sam panel sterowania, wyglądają bardzo dobrze i bardzo łatwo przyzwyczaić się do obsługi. Pozytywnie trzeba odebrać także brak reklam, czyli czegoś, co użytkownik Spotify spotyka na każdym kroku. Coś za coś – w Spotify dostęp do praktycznie wszystkich utworów jest darmowy, WiMP ma ograniczenia. Jeszcze gorzej wypada Deezer, gdzie po 6 miesiącach na użytkownika zostaje nałożony limit 2 godzin na miesiąc.

WiMP

Usługi tego typu to jednak nie tylko muzyka w czystym tego słowa znaczeniu. Myślę tutaj o aplikacjach zwiększających funkcjonalność serwisów. Tutaj niestety WiMP oddał pole kompletnie bez walki – usługa nie posiada wsparcia dla wtyczek. Nieco lepiej jest z Deezer, gdzie już kilka miniprogramów znajdziemy. Najlepiej wypada znowu Spotify, w którym użytkownik otrzymuje naprawdę dużą bazę "appek".

Wszystkie serwisy zintegrowane są z Facebookiem, a sama integracja polega głównie na imporcie naszych znajomych i możliwości udostępniania im ulubionych kawałków oraz podglądania ich aktywności. Przydatne jest oczywiście także szybkie logowanie przez "fejsa", pozwalające zaoszczędzić czas na rejestrację. Deezer wysuwa się tutaj na prowadzenie oferując wsparcie także dla Twittera. Wszyscy fani "ćwierkania" powinni być więc zadowoleni.

Spotify

Dochodzimy wreszcie do usług płatnych, które będą ważne szczególnie dla osób pragnących posłuchać muzyki na swoim smartfonie. Użytkownik spotyka się z dwiema odrębnymi koncepcjami. Choć abonament w przypadku każdej z usług jest identyczny i wynosi 19,99 zł (istnieje także tańszy, za 9,99 zł, niestety bez wsparcia dla urządzeń przenośnych – ściąga jedynie ograniczenia w słuchaniu muzyki na PC i usuwa reklamy), to jedynie Spotify nie jest wspierane przez żadnego operatora sieci komórkowej. WiMP współpracuje z siecią Play, Deezer z Orange. Sprawia to, że opłacając abonament każdej z tych dwóch usług nie dopłacamy już do transferu danych. W przypadku Spotify musimy się niestety liczyć z kupnem dużego pakietu MB, a nawet GB.

Deezer

Z samą obsługą klientów nie ma najmniejszego problemu – każdy posiadacz smartfona z Androidem czy Windows Phone może skorzystać z dowolnego programu z tego zestawienia. Poszkodowani nie powinni czuć się także właściciele iPhonów oraz telefonów BlackBerry. Przynajmniej w przypadku Spotify i Deezer, bo w przypadku WiMP-a nie wygląda to jeszcze najlepiej – aplikacje nadal nie są gotowe i jedynie użytkownicy korzystający ze smartfonów na Androidzie lub iOS mogą z tej usługi korzystać. Reszta musi uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Zgłoś błąd