News

ASUS M4A77TD PRO

Przebudzenie komputerowego giganta

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: ASUS M4A77TD PRO
Producent: ASUSTeK Computer Inc.
Gniazdo procesora: AM3
Chipset: AMD 770 / SB710
Liczba faz zasilania: 8 + 1
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba slotów PCI Express 16x: 2 (czarny slot pracuje zawsze jako 4x)
Liczba slotów PCI-Express 1x: 1
Liczba slotów PCI: 3
Liczba gniazd SATA: 6
Liczba złączy wentylatorów 4 pin: 1
Liczba złączy wentylatorów 3 pin: 2
Liczba gniazd USB (tylny panel): 6
Regulacja HTT: 200 - 500 MHz
Maksymalne stabilne HTT przy uruchamianiu: 360 MHz
Regulacja napięcia Phenom: Od -0,25 V względem napięcia domyślnego do 1,7 V z krokiem 6,25 mV,
Regulacja napięcia Phenom (kontroler): Od 0,9 do 1,55 V co 6,25 mV
Magistrala danych: HT 3.0
Gwarancja: 36 miesięcy

BIOS

Testowanego ASUS-a wyposażono w AMIBIOS 8. Do Setupu dostajemy się wciskając klawisz Delete podczas uruchamiania komputera. Menu ma wygląd typowy dla ASUS-a – listę głównych sekcji umieszczono na poziomej górnej belce. Najbardziej interesujące nas funkcje znajdziemy w podmenu Advanced. Opcje umożliwiające overclocking oraz odblokowanie rdzeni rozrzucono pomiędzy trzema sekcjami: JumperFree Configuration, CPU Configuration oraz Chipset.

ASUS M4A77TD PRO BIOS

W pierwszej z nich możemy kontrolować podstawowe parametry procesora i pamięci oraz cały zestaw napięć, które udostępnili nam inżynierowie z ASUS-a. Oprócz tego znalazła się tutaj również funkcja Loadline Calibration, która pozwala na zmniejszenie spadku napięcia procesora podczas pracy pod obciążeniem.

Całe menu jest rozplanowane w sposób przejrzysty i intuicyjny. W dolnej jego części umieszczono wejście do zakładki DRAM Timing/Driving Configuration – to w niej ustawiamy bardziej zaawansowane parametry RAM-u.

ASUS M4A77TD PRO BIOS

Advanced Clock Calibation znalazło się w osobnej zakładce, nazwanej CPU Configuration. Po jego uruchomieniu mamy również możliwość wyboru trybu Unleashing, który umożliwia odblokowanie dodatkowych rdzeni bądź aktywowanie cache L3 (dotyczy Phenoma II 8x0 oraz Athlona II X4 6x0). W przypadku, gdy próbujemy odblokować dwurdzeniowy procesor, dostępna staje się opcja Active CPU Cores pozwalająca na wybranie, który z nieaktywnych rdzeni zostanie przywrócony do pracy.

ASUS M4A77TD PRO BIOS

Możliwości dobierania parametrów pamięci są całkiem rozbudowane. Oprócz dziewięciu podstawowych opóźnień i Command Rate możemy jeszcze regulować cztery alpha-timingi, tRFC oraz tREF. Mamy również możliwość ręcznej regulacji parametrów z rodziny DRAM Strength niezależnie dla obu kanałów kontrolera pamięci. Płyta ułatwia nam zabawę, wyświetlając aktualne ustawienia RAM-u.

ASUS M4A77TD PRO BIOS ASUS M4A77TD PRO BIOS

M4A77TD PROumożliwia nam regulację:

  • HTT: 200 – 500 MHz,
  • PCI-E: 100 – 150 MHz,
  • napięcia rdzeni procesora w zakresie od -0,25 względem napięcia domyślnego do 1,7 V z krokiem 6,25 mV,
  • napięcia kontrolera pamięci: 0,9 – 1,55 V co 6,25 mV,
  • napięcia pamięci: 1,5 – 2,205 V z odstępem wynoszącym 15 mV,
  • napięcia mostka północnego chipsetu: +50, +100 i +150 mV,
  • napięcia mostka południowego: +50 mV,
  • jest regulacja mnożników: procesora, kontrolera pamięci oraz szyny HT,
  • mamy możliwość wyboru trybu pracy ACC (standardowy lub hybrydowy).

W nowszych BIOS-ach (0702 i późniejsze) zakres regulacji napięcia rdzeni jest zależny od tego, jaki procesor wykorzystujemy. W przypadku Phenoma II X3 710 przedział ten zaczynał się od 1,025 V, a kończył przy 1,7 V. Po włożeniu do płyty Athlona II X2 245 najniższe dostępne napięcie wynosiło 1,05 V.

ASUS-a wyposażono w stosunkowo prosty monitoring temperatur i napięć. Z poziomu Setupu mamy możliwość obserwowania prędkości obrotowych wszystkich trzech wentylatorów. Jeden z nich może mieć automatycznie regulowaną szybkość – niestety, ale funkcja ta nie działa w przypadku wentylatorów z trójpinową wtyczką.

ASUS M4A77TD PRO BIOS

W zakładce Tools znajdziemy EZ Flash 2 – narzędzie do aktualizacji BIOS-u z pendrive’a oraz płyty CD i DVD. Zabrakło niestety możliwości zapisania profilu z ustawieniami.

Strona: Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna
Zgłoś błąd