News

ASRock Z77 Extreme6

Ekstremalnie stabilna płyta główna

Podkręcanie

Testy OC przeprowadziliśmy według standardowej dla nas procedury – trzy wartości powiązane bezpośrednio z procesorem oraz dwie dla pamięci. Płyta dobrze prowadziła nasz CPU i bez problemu osiągnęliśmy 4,7 GHz przy napięciu 1,3 V (napięcie raportowane przez płytę było nieco niższe). Kręciliśmy jedynie dzielnikiem, a więc ustawienia wyglądały bardzo prosto – 47 x 100 MHz. Musimy przyznać, że nie spodziewaliśmy takiego rezultatu przez wzgląd na nienajlepszy sampel procesora, który posiadamy do testów.

Podkręcanie CPU 4,7 GHz 1,3 V

Maksymalne taktowanie na chłodzeniu powietrzem, gdzie komputer jeszcze "wstawał", i dało się uruchomić Windows, przekroczyło 5 GHz. Napięcie zostało zwiększone na ten czas do 1,4 V, choć w sumie nie było znaczenia, jakie jest – przy każdym powyżej 1,3 V komputer się uruchamiał. Oczywiście o stabilności nie było mowy, choćby przez samą temperaturę. Dziwnych ograniczeń Ivy Bridge nie da się niestety przeskoczyć bez zmiany pasty pod IHS-em procesora.

Podkręcanie CPU 5,04 GHz 1,4 V

Sprawdziliśmy również podatność płyty na podkręcanie szyny BCLK. Wynik uzyskany na ustawieniach VCORE = 1,3 V, VTT = 1,25 V jest raczej normą jeśli chodzi o tego typu konstrukcje. Dopiero droższe płyty pozwalają przekroczyć pułap 110 MHz.

Maksymalne BCLK 108,6 MHz

Co do kręcenia pamięci możemy mieć dość duże zastrzeżenia. Płyta miała widoczny problem z naszymi ADATAMI, przez co wynik do spektakularnych nie należy. Nie jest to co prawda tragicznie niska wartość, ale po OC procesora spodziewaliśmy się czegoś więcej. Płyta bardzo lubi luźne timingi, przez co do bicia rekordów w SuperPi raczej się nie nadaje.

Podkręcanie pamięci 2200 MHz 1,6 V

Podkręcanie pamięci 2310 MHz 1,7 V

Zgłoś błąd