News

ASRock Z77 Extreme6

Ekstremalnie stabilna płyta główna

Budowa płyty głównej

ASRock Z77 Extreme6 to pełnowymiarowa konstrukcja ATX dedykowana oczywiście procesorom dla podstawki LGA1155, a więc układom Intel Sandy Bridge i Intel Ivy Bridge. Pod względem designu płyta prezentuje się bardzo przyzwoicie, ASRock już od jakiegoś czasu stawia w głównej mierze na czerń PC i elementów na nim porozmieszczanych i – jak widać na zdjęciach – jest to całkiem sensowne posunięcie. Rozmieszczenie elementów na płycie jest dość dobre, jedynie przy dolnej krawędzi użytkownik ma raczej niewiele miejsca. Gdy korzystamy z dwuslotowej karty rozszerzeń w ostatnim gnieździe PCIE, możemy mieć duży problem z podłączeniem stacji dyskietek bez wyciągania jej. Co prawda jest to napęd już archaiczny, ale w specyficznych zastosowaniach nadal się przydaje.

ASRock Z77 Extreme6

ASRock Z77 Extreme6

Bohater naszej dzisiejszej recenzji to kolejna płyta ASRocka posiadająca opcję Combo Cooler Option, a więc kompatybilna z coolerami dedykowanymi podstawce LGA775. Kolejny raz producentowi należą się pochwały – przy wymianie platformy nie musimy rezygnować ze starszych, nadal świetnych systemów chłodzenia. Koszyk procesora nie jest niczym szczególnym – to standardowa konstrukcja Foxconna, a więc prosta instalacja i deinstalacja procesora. W bliskiej odległości od gniazda umieszczona została 12-fazowa cyfrowa sekcja zasilania pracująca w schemacie 8 + 4. Komponenty wykorzystane do jej budowy to naprawdę elektronika bardzo wysokiej jakości, co – według producenta – ma gwarantować długi czas bezawaryjnej pracy komputera. Uwagę najbardziej zwracają dwa sporej wielkości radiatory z fantazyjnie przyciętą metalową obudową. Połączone jednym heatpipem zapewniają bardzo dobry odbiór ciepła z sekcji, która – podczas naszych testów podkręcania – nagrzała się maksymalnie do 43 stopni C.

ASRock Z77 Extreme6

ASRock Z77 Extreme6

Użytkownik otrzymuje możliwość obsadzenia czterech slotów dla pamięci RAM kościami taktowanymi częstotliwością 2800 MHz. Jak twierdzi producent, płyta powinna poradzić sobie także z wyżej "tykającymi" pamięciami, choć z tym może być problem, bo ciężko po prostu takie kości znaleźć. Przy złączu zasilania umieszczono jedno ze złączy USB 3.0, co zdecydowanie musimy pochwalić – przy zamontowaniu panelu na panel przedni nie będziemy musieli ciągnąć kabla przez całą długość płyty głównej. Nieco dalej widać osiem kątowych złączy SATA – po cztery SATA 3 i SATA 2. Obok nich umieszczono dwa przyciski Power i Reset, których obecność nie dziwi – obecnie praktycznie każda płyta kosztująca więcej niż 400 zł posiada taką opcję. Radiator chipsetu nie należy do zbyt dużych, ale spełnia swoją rolę dość dobrze. Pod nim umieszczono kolejny niezbędny obecnie na płytach dodatek w postaci wyświetlacza diagnostycznego.

ASRock Z77 Extreme6

ASRock Z77 Extreme6

Płyta wspiera obie technologie łączenia kart graficznych, co wymusza oczywiście kilka złączy PCI Express. Te dostępne są w konfiguracjach x16 (pierwszy od góry), x8 (środkowy) i x4 (na samym dole). Poza najpopularniejszym standardem wykorzystano także stary, ale ciągle używany PCI w ilości dwóch sztuk oraz jedno gniazdo PCI Express x1. Ciekawym i wartym wspomnienia dodatkiem jest gniazdo mini PCI-Express umieszczone na płycie pomiędzy pierwszym złączem PCIE x16 i PCI. Pozwala ono na podłączenie niewielkiego dysku SSD, który będzie pracował jako cache dysku talerzowego. Ciekawe rozwiązanie, które powinno znaleźć zwolenników, szczególnie, że pamięć półprzewodnikowa w ostatnim czasie niesamowicie potaniała.

ASRock Z77 Extreme6

ASRock Z77 Extreme6

Panel tylny został obsadzony bardzo szczelnie. Nabywca płyty może cieszyć się z aż czterech złączy wideo: DVI-D, D-Sub oraz HDMI i raczej niespotykanego na płytach głównych DisplayPortu. Poza tym mamy dostęp do czterech portów USB 3.0, dwóch USB 2.0, złącza mSATA, gniazda FireWire oraz standardowych elementów jak port LAN, wyjścia/ wejścia audio oraz współdzielone złącze myszki/ klawiatury.

ASRock Z77 Extreme6

Zgłoś błąd