News

ASRock Vision 3D 252B

Krótki test kolejnego salonowego komputera od ASRocka

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: ASRock Vision 3D 252B
Producent: ASRock
Procesor: Intel Core i5 2520M 2,5 GHz
Płyta główna: ASRock HM65-MXM
Pamięć RAM: 2 x 4 GB DDR3 SO-DIMM 1333MHz
Karta graficzna: Intel HD Graphics + Nvidia GeForce GT 540M
Dysk twardy: Western Digital 750 GB (WD750BPKT-80PK4)
Napęd optyczny: DVD-RW (LiteON DS-8A3S)
System operacyjny: brak
Platforma systemowa: Intel Huron River
Głośność pracy: bezgłośny
Wymiary: 200 mm x 70 mm x 200 mm (długość x wysokość x szerokość)
Zawartość zestawu: płyty ze sterownikami i oprogramowaniem, zasilacz Delta Elecronics 19V, pilot, okablowanie, komplet śrubek, instrukcja obsługi, przejściówki DVI – D-Sub

Użytkowanie i podsumowanie

Bohater naszej dzisiejszej recenzji jest komputerem typowo salonowym. Da się na nim w coś pograć, ale nie będą to wymagające tytuły. Komputer taki jest przede wszystkim domowym centrum rozrywki. Z tego zadania ASRock 3D Vision wywiązuje się bardzo dobrze, o ile oczywiście mamy własny system operacyjny. Producent zdecydował się nie dodawać go do swojego produktu, co oczywiście wymusza na nas dodatkowy wydatek, choć z drugiej strony nie musimy płacić za coś, czego i tak nie będziemy używać, jeśli jesteśmy np. użytkownikami Linuxa.

Przydatnym urządzeniem, w które wyposażony jest HTPC ASRocka, jest napęd BD. Jest to obecnie najlepszy wybór, coraz więcej filmów zostaje odświeżonych w wysokiej rozdzielczości, a nowości są bezwzględnie praktycznie zawsze wydawane na tego typu krążkach. Co ważne, nie będziemy mieć problemu z ich obejrzeniem, gdyż tandem złożony z procesora Intela oraz karty graficznej Nvidii bez problemu sobie z tym poradzi. Niestety problemem jest czas oczekiwania na gotowość napędu – czasem na "zaskoczenie" płyty czekamy dość długo, co jest mocno zastanawiające.

Mamy bardzo pozytywne wrażenia dotyczące kultury pracy urządzenia. Jest praktycznie całkowicie bezgłośne, nie grzeje się, a – co ważne – nie pobiera zbyt wiele prądu. Podczas wyświetlania pulpitu czy przeglądania Internetu komputer pobiera około 35 W, oglądanie filmu zwiększa tę wartość do 42 W, a w przypadku gry jest to 65 W. Nie możemy więc narzekać, jak na komputer – co by nie mówić – stacjonarny, jest to bardzo niewiele.

Jeśli jesteśmy już przy grach, to te działają, ale niezbyt płynnie. Znowu wychodzi prawdziwość tezy, że komputery HTPC nie nadają się do grania. Urządzenie radzi sobie co prawda ze starszymi grami oraz niewielkimi produkcjami dostępnymi w dystrybucji cyfrowej, ale o grze chociażby w Battlefielda 3 możemy zapomnieć. Dobrym posunięciem jest wyprowadzenie na przedni panel portów USB i gniazda słuchawkowego, które mogą przydać się, jeśli będziemy chcieli pograć na padzie czy w nocy wykorzystując słuchawki.

Na osobne słowo zasługuje jakość dźwięku. Jak na takie urządzenie jest zadziwiająco wysoka, niezależnie od tego, którego z wyjść użyjemy. Niewielkim problemem są minimalne szumy występujące, gdy używamy słuchawek podpiętych do wyjścia na panelu przednim. Jest to jednak ledwo słyszalne i występuje tylko wtedy, gdy z głośników nie wydobywają się żadne dźwięki. Muzyka brzmi bardzo przyjemnie, byliśmy zaskoczeni odwzorowaniem basów i ogólną czystością poszczególnych pasm. Dobrze to rokuje w kwestii możliwości współpracy z zestawami głośników do kina domowego.

Chwaliliśmy wygląd ASRocka 3D Vision i były to słowa jak najbardziej szczere. Urządzenie genialnie komponuje się z innymi sprzętami elektronicznymi, świetnie prezentuje się pod telewizorem. Producent, zmieniając stylistykę z bardziej "zabawkowej" na "salonową", zdecydowanie postąpił właściwie. Jedynym zastrzeżeniem, jakie mamy, jest może zbyt mocno świecąca dioda led przycisku Power. W ciemnym pomieszczeniu jego światło może trochę irytować.

Średnio wypadają dodatki, chociaż z drugiej strony niczego więcej do komputera HTPC nie potrzebujemy. Bardzo nie podoba nam się uniemożliwienie dostania się do środka konstrukcji. Nie mamy nawet możliwości zamontowana niskoprofilowej karty, choć prawda jest taka, że nawet gdybyśmy mieli możliwość dostania się do środka, byłby problem, gdyż płyta główna jest stricte notebookowa, a więc nawet nie udostępnia tego wejścia. Gorzej, że tak samo jest z dyskiem twardym, którego po prostu większość użytkowników nie będzie umiała wymienić po awarii.

Czy ASRock 3D Vision jest warty polecania? Naszym zdaniem tak, ale oczywiście (jak zawsze) nie jest to komputer dla każdego. To "salonowa" konstrukcja, nie jest to odpowiednik konsoli, ma raczej być odpowiednikiem domowego centrum rozrywki. Idealnie do tego nadają się dość wydajne – jak na tę półkę cenową i wymiary – komponenty zastosowane w bohaterze naszej dzisiejszej recenzji. Cena co prawda nie należy do najniższych, ale osoba kupująca komputer do salonu zwykle niespecjalnie się tą ceną interesuje. Ważne jest, że komputer doskonale komponuje się z innymi elementami elektroniki użytkowej. Cieszy duża ilość wyjść i wejść, z drugiej jednak strony konfiguracja jest praktycznie niemodyfikowalna. Kupujemy gotowy produkt, w którym nie możemy właściwie nic zmienić. Dla wielu osób problemem może być także brak systemu operacyjnego – ten musimy albo zakupić we własnym zakresie, albo wybrać jedną z darmowych dystrybucji Linuxa. Cieniem na wizerunku naszego salonowego PC kładzie się szybkość reakcji napędu optycznego. Czekamy na rozruch płyty zbyt długo. Jeśli szukacie ładnie wyglądającego komputera, który będzie współgrał kolorystycznie z telewizorem i resztą sprzętu audio-wideo, oczekujecie możliwości oglądania filmów Blu-Ray, od czasu do czasu pogrywacie w mniej wymagające gry oraz bardzo lubicie przeglądać Internet, to komputer firmy ASRock możemy Wam z czystym sumieniem polecić. Jeśli jednak oczekujecie konsoli do gier, to możecie się bardzo srodze zawieść.

Plusy Minusy Ocena końcowa
 • design
 • wyposażenie zestawu
 • niski pobór energii
 • napęd Blu-ray
 • ilość różnego rodzaju złączy
 • zadziwiająco dobra jakość dźwięku
 • w miarę wydajne podzespoły
 • idealny do oglądania filmów czy przeglądania Internetu na telewizorze
 • komputer jest praktycznie niesłyszalny
 • uniemożliwienie zmiany konfiguracji przez zastosowanie podzespołów dla komputerów mobilnych
 • utrudniony dostęp do wnętrza urządzenia
 • cena
 • czas oczekiwania na gotowość napędu
 • brak systemu operacyjnego
85%

Polecane przez PC Centre - 2012Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.

Zgłoś błąd