News

ASRock P67 Extreme4

Extreme'alnie dobra płyta

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: ASRock P67 Extreme4
Producent: ASRock
Gniazdo procesora: LGA 1155
Chipset: Intel P67 (Cougar Point)
Liczba faz zasilania: 8 + 2
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba slotów PCI Express 16x: 3 (elektrycznie x16, x8 i x4)
Liczba slotów PCI-Express 1x: 2
Liczba slotów PCI: 2
Liczba złączy wentylatorów 4 pin: 2
Liczba złączy wentylatorów 3 pin: 4
Liczba gniazd USB (tylny panel): 6 USB 2.0 i 2 USB3
Regulacja napięcia rdzeni procesora: 0,6 – 1,7 V co 0,005 V
Regulacja BCLK: 97,6 – 106,9 MHz,
Regulacja napięcia kontrolera pamięci: 0,661 – 1,87 V co 0,013 – 0,065 V
Maksymalne stabilne BCLK przy uruchamianiu: 106,9 MHz
Magistrala danych: DMI
Gwarancja: 36 miesięcy
Zawartość zestawu: instrukcja obsługi, płyta ze sterownikami, przewodnik po UEFI, zaślepka panelu tylnego, panel USB3, cztery kable SATA, zaślepka panelu USB3, dwie przejściówki Molex-SATA, mostek SLI, kable IDE

Wygląd płyty głównej

ASRock P67 Extreme4 to konstrukcja zbudowana w oparciu o pełnowymiarowe PCB w formacie ATX. Płyta prezentuje się bardzo dobrze, głównie dzięki rozbudowanym i ciekawie wyglądającym radiatorom sekcji zasilania. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest przyzwoite, do wszystkich gniazd i złączy mamy łatwy dostęp. Dziwi trochę obecność przestarzałego już złącza stacji dyskietek. W dzisiejszych czasach nie jest ono niezbędne, a lepszym rozwiązaniem byłaby integracja na płycie złącza PATA dla dysków twardych i napędów optycznych.

ASRock P67 Extreme4

ASRock P67 Extreme4

Dziesięciofazowa sekcja zasilania zbudowana jest w schemacie 8+2, gdzie osiem faz odpowiedzialnych jest za prąd docierający do rdzenia, a dwie pozostałe zarządzają energią dostarczaną do kontrolera pamięci. Do podłączenia zasilania służą oczywiście 24- i 8-pinowe wtyczki obecne właściwie na każdej płycie głównej. Dodatkowo dla ustabilizowania prądu producent umieścił na laminacie pomocnicze złącze Molex. Koszyk procesora wyprodukowany został przez firmę Lotes. Wokół niego znajduje się aż osiem otworów na cooler procesora. Wszystko dzięki technologii ASRocka o nazwie Combo Cooler, dzięki której bez problemu możemy zamontować na płycie chłodzenie przeznaczone dla podstawki LGA775.

ASRock P67 Extreme4

ASRock P67 Extreme4

Na laminacie znalazły się cztery sloty pamięci umożliwiające pracę w trybie Dual Channel z obsługą częstotliwości 2133 MHz. Gniazda zostały osadzone naprzemiennie, co usprawnia proces odprowadzania ciepła przy instalacji jedynie dwóch modułów. W przypadku, gdy nasz system chłodzenia CPU zajmuje dużo miejsca, możemy mieć problemy z obsadzeniem sąsiadującego z gniazdem procesora niebieskiego slotu pamięci. Przy dolnej krawędzi płyty umieszczono duży, masywny radiator oprowadzający ciepło z chipsetu. Obok niego znajdziemy osiem złączy SATA (po cztery SATA2 i SATA3). Nieco niżej znajdują się przyciski RESET i POWER, a także wyświetlacz diagnostyczny.

ASRock P67 Extreme4

ASRock P67 Extreme4

Na płycie rozmieszczono trzy złącza PCI-E x16 (pracujące odpowiednio jako x16, x8 i x4), dwa PCI-E x1 oraz dwa PCI. Przy ostatnim slocie PCI-E x16 umiejscowione zostało wyjście dla stacji dyskietek oraz dla portu COM. Niestety brakuje na płycie portu IDE dla napędów optycznych i dysków twardych. Nie ma też popularnych w płytach z wyższego segmentu punktów pomiarowych dla poszczególnych napięć.

ASRock P67 Extreme4

ASRock P67 Extreme4

Na panelu tylnym znajdziemy:

  • porty PS/2 dla klawiatury i myszki,
  • przycisk służący do resetowania BIOS-u,
  • koaksjalne i optyczne wyjścia SPDIF,
  • sześć portów USB 2.0,
  • dwa porty USB 3
  • złącze eSATA3,
  • port LAN RJ-45,
  • złącze FireWire,
  • wyjścia/wejścia audio ośmiokanałowego kodeka dźwiękowego.

ASRock P67 Extreme4

Zgłoś błąd