News

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Płyta główna dedykowana graczom?

UEFI

Setup jest bardzo tradycyjny, ale posiada kilka niestandardowych cech, o których warto wspomnieć. Do dyspozycji użytkownika oddano osiem zakładek i już na pierwszej znalazła się bardzo ciekawa funkcja, której próżno szukać na innych płytach. UEFI Guide to ciekawie zaprojektowany przewodnik po najważniejszych funkcjach porozmieszczanych na kolejnych zakładkach setupu. Informacje w dymkach są nie tylko prosto podane, ale też całkiem zabawne. Jedynym zastrzeżeniem jest brak języka polskiego – UEFI Guide jest dedykowane mniej doświadczonym użytkownikom komputera, więc nawet pomimo prostego języka angielskiego mogą nie zrozumieć kilku zwrotów. Poza tym elementem na stronie Main znalazły się także oczywiście główne informacje na temat systemu oraz wybór strony, na którą będziemy przekierowywani od razu po wejściu do Setupu.

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Kolejna zakładka zainteresuje z pewnością osoby, które uwielbiają podkręcać – OC Tweaker gromadzi w sobie wszystkie najważniejsze ustawienia dotyczące overclockingu procesora, pamięci oraz zintegrowanego układu graficznego. Możliwości regulacji jest multum i choć większość posiadaczy płyty ASRock Z87 Extreme4 nigdy z nich nie skorzysta, to jednak miło, że pomyślano o domorosłych overclockerach, którzy dzięki temu będą mogli wyciągnąć jeszcze więcej ze swojej maszynki. Każda funkcja została dobrze opisana, dzięki czemu użytkownik dość szybko przystosuje się do reguł, którymi rządzi się ta platforma.

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Zakładka Advanced gromadzi wszystkie zaawansowane ustawienia i funkcje, dzięki którym możemy dostosować praktycznie wszystkie parametry pracy komputera. Poza typowymi opcjami w stylu wybór ilości aktywnych rdzeniu czy konfiguracja dysków twardych, znajdziemy tu także opcje związane z technologiami HDMI-IN i Good Night LED. Liczba opcji jest duża, ale nie przytłacza. Kolejny raz każda z nich jest też dobrze opisana, przez co nie ma problemu z rozpoznaniem, do czego służą.

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Najciekawszą jednak sekcją jest ta kryjąca się pod nazwą Tool. Lista opcji nie jest długa, ale są to funkcje raczej niespotykane w konkurencyjnych płytach. Pierwszą jest System Browser, z którym mieliśmy już do czynienia w poprzednich konstrukcjach ASRocka. Opcja ta służy do przeglądu podłączonych do płyty komponentów, wyświetla np. obsadzenie slotów pamięciami RAM czy ilość podłączonych urządzeń do panelu tylnego. Kolejny jest OMG (Online Management Guard), w którym blokujemy dostęp do Internetu w konkretnym dniu tygodnia oraz o wybranej godzinie. Dla rodziców opcja ta może być więc bardzo przydatna. Następny w kolejności jest UEFI Tech Service, dzięki któremu możemy zgłosić się do pomocy technicznej ASRocka. Bardzo dobra opcja, w sytuacji gdy nie możemy włączyć swojego komputera i wysłać maila w tradycyjny sposób. Easy RAID Installer oraz Easy Driver Installer umożliwiają bardzo prostą instalację najważniejszych sterowników. Z drugiej opcji na pewno zadowoleni będą właściciele komputerów bez napędów optycznych – system pobiera sterowniki przez Internet z poziomu UEFI (nie występuje problem z brakiem sterownika dla kodeka sieciowego), dzięki czemu już w Windows możemy bez problemu zainstalować je z pendrive'a. Kolejne opcje skupiają się na aktualizacji i backupie UEFI. Ze względu na to, że płyta posiada dwie kości BIOS-u, możliwe jest skopiowanie zawartości jednej do drugiej. Producent umożliwił także flashowanie bez konieczności samodzielnego pobierania nowego BIOS-u – wystarczy wybrać Internet Flash i płyta sama pobierze najnowszy firmware.

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Cztery kolejne zakładki są raczej standardowe i nie znajdziemy w nich niespotykanych nigdzie indziej funkcji. HW Monitor umożliwia podejrzenie temperatur oraz napięć procesora i poszczególnych linii, a także ustawienie prędkości obrotowej wentylatorów. W sekcji Boot możemy zmienić kolejność uruchamiania urządzeń podpiętych do portów SATA. Security udostępnia nam opcje związane z bezpieczeństwem, m.in. to tutaj możemy wybrać hasło zabezpieczające komputer. O sekcji Exit nie trzeba się chyba rozpisywać.

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

UEFI ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Zgłoś błąd