News

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Płyta główna dedykowana graczom?

Oprogramowanie i podkręcanie

ASRock oferuje silne wsparcie programowe swoich płyt głównych i nie inaczej jest w przypadku bohatera naszej dzisiejszej recenzji. Firma rozdzielając swoją linię produktów na standardowe i te z dopiskiem Fatal1ty wyróżniła także dwie identyczne funkcjonalnie aplikacje. W sumie jedynymi różnicami pomiędzy A-Tuning i F-Stream są nazwa i kolorystyka. Reszta nie tylko wygląda tak samo, ale też tak samo działa.

F-Stream

W oknie Operation Mode możemy wybrać jeden z trzech trybów pracy urządzenia. Każdy podpisany jest zgodnie z przeznaczeniem – Standard Mode to oczywiście domyślny profil, bez żadnych dodatkowych "bajerów". Performance Mode przełącza komputer w tryb najwyższej wydajności (mnożnik procesora w bez ręcznego OC dobija do maksymalnej wartości Turbo). Po aktywacji Power Saving wydajność jest znacznie obniżona, ale zmniejsza się dzięki temu pobór energii i hałas wentylatorów. Procesor taktowany jest zegarami od 800 MHz do 1000 MHz, co powinno wystarczyć do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów.

F-Stream

Zakładka Tools gromadzi w sobie sześć ciekawych narzędzi wspomagających użytkownika podczas korzystania z komputera. XFast RAM tworzy wirtualny dysk w pamięci RAM, który z powodzeniem możemy wykorzystać jako miejsce na pliki cache przeglądarki, pliki temp czy plik wymiany. Rozwiązanie to ma przyspieszyć pracę systemu i jest całkiem sensowne przy zastrzeżeniu, że posiadamy dużą ilość pamięci RAM. Tutaj także decydujemy, czy aktywować Fast Boot (opcja działa tylko z systemem Windows 8 i nowszym).

W tej samej sekcji znajduje się grupa LifeStyle, w której znajdziemy takie funkcje, jak Good Night LED, FAN-Tastic Tuning, Dehumidifier, a także USB Key, OC DNA i ciekawie nazwany Online Management Guard (OMG). Dzięki pierwszemu możemy wyłączyć wszystkie diody LED w naszym PC, co przyda się szczególnie gdy korzystamy z niego w nocy. Kolejna opcje służą do regulacji prędkości obrotowej i zapobiegania zawilgoceniu komputera. USB Key pozwala nam zabezpieczyć swój komputer przed nieautoryzowanym dostępem dzięki wygenerowaniu specjalnego klucza umieszczanego na pamięci masowej i potrzebnego przy rozruchu komputera. OC DNA związane jest z wczytywaniem z poziomu systemu profili OC.

F-Stream

Zakładka OC Tweaker zawiera oczywiście zestaw funkcji umożliwiających podkręcanie komputera z poziomu systemu Windows. ASRock oddał do naszej dyspozycji całą masę suwaków odpowiedzialnych za konkretne ustawienia. Możemy zmienić całą masę napięć nie tylko związanych bezpośrednio z pracą procesora, ale także ze zintegrowanym układem graficznym. W nowej wersji dodano obsługę profili czy szybkiego przełączania się za pomocą hot keyów. Wreszcie możemy też zobaczyć prawidłowe wskazania i wartości na wszystkich suwakach. W przypadku wcześniejszych testów ASRocków był z tym mały problem.

F-Stream

Zakładka System Info gromadzi informacje na temat pracy komputera. Znajdują się tutaj dane o napięciach, prędkościach obrotowych poszczególnych wentylatorów oraz podstawowe informacje o samym procesorze. Do tego mamy też podgląd na elementy podłączone do płyty głównej – w tym celu musimy kliknąć na buton System Browser. Identyczną funkcjonalność znaleźć można też w UEFI płyty.

F-Stream

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, ASRock rozbudował swoje oprogramowanie o kolejną zakładkę. Live Update pozwala nam w wygodny sposób zaktualizować sterowniki swojego sprzętu i pobrać wybrane aplikacje ASRocka. Bardzo dobre posunięcie, choć tego typu rzeczy powinny znaleźć się w aplikacji od samego początku.

XFast USB

Poza pakietem F-Stream w zestawie znajdziemy także standardową aplikację ASRocka – XFast USB. Program zwiększa wydajność pamięci flash podłączonej do złącza USB. Ilość opcji ogranicza się co dwóch: trybu normal i trybu turbo. Co ciekawe producent zrezygnował z dołączenia XFast LAN, choć jeśli ktoś potrzebuje funkcjonalności programu Cfos Speed, może pobrać go z sekcji download każdej innej wydanej przez ASRocka płyty.

Killer Network

Na koniec zostawiliśmy prawdziwy software'owy "rodzynek". Jak wcześniej wspominaliśmy, płyta posiada kartę sieciową Qualcomm Atheos Killer, więc potrzebuje także oprogramowania i sterowników do jego obsługi. Aplikacja nawiązująca designem do kafelków z Windows 8 jest zaprojektowana naszym zdaniem tragicznie. Jedyną w miarę sensowną funkcjonalnością jest ustawianie priorytetów dla aplikacji. Reszta jest wrzucona na siłę. Inny problem dotyczy sterowników i jest to przypadłość wszystkich płyt głównych wyposażonych w tę sieciówkę – także gamingowych konstrukcji MSI. Przede wszystkim Killer E2200 nie działa pod wieloma dystrybucjami Linuxa, gdyż producent nie udostępnił dla tej rodziny systemów sterowników. Dopiero najnowsze jądro rozwiązuje ten problem. Jako że Valve będzie opierać swój gamingowy system SteamOS właśnie o "pingwinka", może się okazać, że świetna sieciówka będzie jedynie problemem.

Zgłoś błąd