News

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Płyta główna dedykowana graczom?

Budowa płyty głównej

ASRock Fatal1ty Z87 Killer to płyta pod względem wymiarów bardzo podobna, o ile nie identyczna z niedawno przez nas testowanym modelem Fatal1ty H87 Performance. Mamy więc do czynienia ze standardowej wielkości laminatem w formacie ATX. Tradycyjnie dla rodziny płyt gamingowych ASRocka PCB jest czarne, choć przez masę miedzianych ścieżek można odnieść wrażenie, że konstrukcja jest raczej brązowa. Rozmieszczenie elementów na laminacie jest raczej dobre, przerwa pomiędzy dwoma slotami PCIE jest na tyle duża, że bez problemu będzie można myśleć o stworzeniu konfiguracji multi GPU opartej o karty z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Jedyne zastrzeżenie mamy do umieszczonego przy dolnej krawędzi kątowego złącza Molex – w standardowej obudowie podłączenie do niego wtyczki będzie niewykonalne. Umieszczenie go w takim miejscu jest po prostu bez sensu.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Socket dla CPU został wykonany przez firmę Foxconn. Płyta posiada ośmiofazową sekcję zasilania, co powinno wystarczyć (i – uprzedzając nieco fakty – wystarcza) do całkiem solidnego OC. Producent wyposażył swoją płytę w średniej wielkości radiator – identyczny, jak ten znajdujący się na płycie Fatal1ty H87 Performance. Można więc spodziewać się podobnej wydajności w odprowadzaniu ciepła i zbliżonych temperatur sekcji zasilania. Kondensatory, cewki oraz same radiatory nie przeszkadzają w montażu praktycznie żadnego coolera CPU. ASRock postanowił zrezygnować z wykorzystywanego przez nich jeszcze do niedawna Combo Cooler Option (drugi zestaw otworów dla starszych modeli systemów chłodzenia powietrzem), więc zmiana platformy może nieść za sobą także zmianę coolera. To jednak norma – już w przypadku podstawki LGA1156 nikt, poza ASRockiem, nie dawał możliwości instalacji starych schładzaczy.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Użytkownik może obsadzić cztery sloty pamięci RAM DRR3 działające oczywiście maksymalnie w trybie Dual Channel. Jako że mamy do czynienia z chipsetem Z87, nie ma blokady prędkości ustalonej na 1600 MHz – możemy spokojnie kręcić "ile fabryka dała". W bezpośrednim sąsiedztwie złącza zasilania umieszczono gniazdo USB 3.0 dla panelu przedniego.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Na laminacie ASRock Fatal1ty Z87 znajdziemy sześć kątowych złączy SATA. Wszystkie podpięte są pod kontroler umieszczony w chipsecie. Trzeba jasno powiedzieć, że jak na płytę korzystającą z układu Z87 ilość portów SATA jest bardzo mała. Z drugiej strony, ilu jest użytkowników, którzy mają w swoim pececie aż sześć urządzeń podpinanych do portów SATA? Raczej niewielu. Nieco dalej umieszczono chipset, a na nim średniej wielkości radiator. Poniżej znalazły się dwie kości BIOS-u, pomiędzy którymi możemy się przełączać za pomocą zworki. Płyta nie posiada niestety ani przycisków, ani wyświetlacza diagnostycznego.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Fatal1ty Z87 Killer jest pierwszą płytą ASRocka, którą musimy ocenić niżej przez rodzaj i ilość złączy dla kart rozszerzeń. Konstrukcja udostępnia trzy złącza PCI-E x16 (elektrycznie odpowiednio x16, x8 i x4) i aż cztery PCI-E x1. Problemem jest brak zwykłych PCI, które występują zarówno w ciągle przytaczanym modelu H87 Performance, ale także Z87 Extreme3 i Extreme4. Bardzo nam się takie podejście nie podoba. Na otarcie łez pozostawiono wysłużone już złącze COM.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Wyróżniającym się elementem jest obudowa chipu audio nazwanego przez ASRocka Purity Sound. Idąc za powszechnie panującym trendem producent dostarczył na swojej konstrukcji naprawdę przyzwoity kodek audio. Niedaleko niego znajduje się karta sieciowa Atheos Killer E2200. To nie pierwszy model, który z niej korzysta – wybrane gamingowe modele płyt MSI także mają na pokładzie tę sieciówkę.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Panel tylny wygląda raczej standardowo. Oczywiście mamy tutaj wyróżnienie portu USB dla myszek (taki efekt placebo) i karty sieciowej, ale większość elementów znajdziemy na każdej innej płycie. ASRock kolejny raz udostępnia dwa złącza HDMI, z pełnym wsparciem dla technologii HDMI-IN. Nieco szerzej tę funkcjonalność opisywaliśmy w teście płyty H87 Performance. Użytkownik ma dostęp do sześciu portów USB (dwa USB 2.0, cztery USB 3.0), gniazda PS/2 dla klawiatury, gniazda HDMI, wyjść DVI-D oraz D-Sub oraz standardowych złączy audio.

ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Zgłoś błąd