News

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Po co komu Z87, gdy jest taka płyta?

Wygląd płyty głównej

ASRock Fatal1ty H87 Performance to płyta główna w formacie ATX oparta o intelowski chipset H87, dedykowana więc procesorom Intel Haswell. Stylistyka produktu nawiązuje do poprzednich modeli z serii Fatal1ty – mamy więc czarny laminat z masą czerwonych wstawek . Do tego dochodzi dość duży, ciekawie przycięty radiator z logo najsłynniejszego gracza w historii. Całość prezentuje się bardzo przyjemnie, także rozmieszczenie elementów na laminacie wygląda na dość dobre. Nieco zastrzeżeń można mieć do umieszczenia przy samej dolnej krawędzi portów SATA – spowodowane jest to zwężeniem PCB. Korzystanie z nich może być utrudnione przez dużą liczbę innych kabli, które także trzeba podłączyć do położonych blisko portów SATA złączy.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Jak wspomnieliśmy na początku, płyta dedykowana jest procesorom Intel Haswell, a te korzystają oczywiście z podstawki LGA1150 – tym razem wykonanej przez firmę Foxconn. Sekcja zasilania napędzająca procesor jest, jak na płytę z tego segmentu cenowego, bardzo mocna. Dziesięć faz pozwoli nie martwić się o stabilność napięcia nawet przy mocnym OC. A to, jak się później przekonacie, wygląda naprawdę imponująco.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Płyta standardowo posiada cztery sloty na pamięci RAM. Ze względu na ograniczenie platformy, możemy wykorzystać w pełni jedynie kości taktowane zegarem do 1600 MHz. Przy 24-pinowym gniazdu zasilania umieszczono jedno złącze USB 3.0 dla panelu przedniego.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Idąc dalej natrafiamy na radiator chipsetu, poniżej którego znalazły się dwie kości z BIOS-em oraz sześć portów SATA. Dual BIOS naprawdę warto pochwalić, tym bardziej że nawet w płytach Z87 – a więc teoretycznie oferujących więcej – nie zawsze znajdziemy to rozwiązanie. Martwi niestety przesadne upakowanie elementów w dolnej części płyty – jest tego za dużo i przy podłączaniu większej ilości urządzeń będziemy mieć piękną plątaninę kabli.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Płyta udostępnia użytkownikom jedno złącze COM oraz aż siedem slotów na karty rozszerzeń. Mamy po dwa złącza PCI-E x1, także dwa PCI-E x16 (elektrycznie x16 i x4) i trzy złącza PCI. Cieszy, że producent nie zrezygnował z tych ostatnich – osoby korzystające ze sprzętu w tym segmencie cenowym często posiadają karty rozszerzeń projektowane pod ten właśnie interfejs. H87 Fatal1ty wyposażono ponadto w układ dźwiękowy Purity Sound, który ma według producenta zapewnić lepszą jakość dźwięku niż standardowe kodeki.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Panel tylny praktycznie niczym nie zaskakuje, ale też zaskakiwać chyba nie powinien. Umieszczono na nim cztery porty USB 2.0, cztery USB 3.0, złącze PS2 dla klawiatury, a także port LAN i wyjścia/ wejścia audio. Nie zapomniano też o wyjściach wideo – mamy do wyboru D-Sub, DVI-D oraz HDMI. Ciekawą sprawą jest czwarte złącze, które jednak nie jest wyjściem, a wejściem i współpracuje z technologią HDMI-In. Pisaliśmy już o niej przy okazji testu jednego z poprzednich przeglądów płyt głównych. Bardzo ciekawa inicjatywa ze strony ASRocka.

ASRock Fatal1ty H87 Performance

Zgłoś błąd