
ASRock B75M
Budżetowa konstrukcja w wykonaniu ASRocka
Rafał Dryjer 26 maja 2013, 12:10
Złącza i chipset Intel B75
ASRock B75M nadaje się idealnie na podstawę komputera biurowego, co widać po zainstalowanym na płycie chipsecie – Intel B75. Rodzaj i liczba zastosowanych złączy są standardowe zważywszy na rozmiary laminatu płyty. Recenzowany produkt wyposażono w dwa pełnej długości złącza PCI-Express, a także dwa gniazda PCI.
Kartę graficzną należy umieścić w pierwszym (wyższym) gnieździe, gdyż tylko ono oferuje pełną przepustowość PCI-Express 3.0 16x. Niższy slot jest starszego standardu oraz – z powodu ograniczonej liczby zainstalowanych styków – może zaoferować jedynie transfery danych na poziomie PCI-E 4x. Oczywiście bez problemu zainstalujemy w nim karty rozszerzeń ze złączem PCI-E 1x.
Płyta została zaprojektowana w taki sposób, że obsadzenie karty graficznej w pierwszym slocie uniemożliwi nam wykorzystanie niższego gniazda PCI. Po obsadzeniu slotu PCI-Express 4x dość długą kartą stracimy możliwość wykorzystania aż trzech gniazd SATA2.
W prawym dolnym rogu umieszczono chipset Intel B75, który został przykryty małym, ale za to dobrze użebrowanym czarnym radiatorem. Oczywiście sam radiator do laminatu przytwierdzono standardowo – przy pomocy plastikowych kołeczków.
W czasie spoczynku temperatury sekcji i chipsetu wynoszą odpowiednio 35 i 37 stopni. Podczas obciążenia rosną one odpowiednio do 58 dla sekcji oraz 45 stopni dla chipsetu. Zarówno w czasie spoczynku, jak i pod obciążeniem, uzyskane temperatury nie budzą naszych zastrzeżeń.
Porty SATA i dodatkowe interfejsy
Na całym laminacie płyty znajdziemy aż 8 złączy SATA pozwalających na podłączenie dysków i napędów – co przy rozmiarach konstrukcji robi wrażenie. Pięć czarnych złączy to gniazda SATA2, natomiast pozostałe ciemnoszare są najnowszego standardu SATA3. Wszystkie złącza SATA2 oraz jedno nowszego standardu są obsługiwane przez chipset Intel B75.
Pozostałe dwa złącza SATA3 znajdują się pod kontrolą dodatkowego układu ASMedia (ASM1061). Cześć złączy SATA znajduje się nieco wyżej, wiec możemy wykluczyć potrzebę użycia dłuższego przewodu do podłączania napędów optycznych.
Tylny panel
Na tylnym panelu umieszczono następujące złącza:
- 2x PS/2 (do podłączenia starej klawiatury i myszy),
- 4x USB 3.0,
- wyjścia: HDMI, DVI i D-Sub,
- złącze: LAN Ethernet,
- 2x USB 2.0,
- 3x minijack.
Na płycie znajdziemy komplet wyjść obrazu, co w przypadku budżetowych konstrukcji bardzo nas cieszy. Recenzowana konstrukcja posiada sześć złączy USB, warto tutaj zaznaczyć, że cztery z nich są nowszego standardu – producent zrezygnował z 19-pinowego wyjścia na płycie na rzecz dwóch dodatkowych USB 3.0 na tylnym panelu.