News

AMD Radeon HD 7970 (Tahiti XT)

Pierwsza karta graficzna w 28 nm

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: Sapphire Radeon HD 7970
Producent: Sapphire
Procesor graficzny: Tahiti XT
Zainstalowana pamięć: 3 GB
Rodzaj zainstalowanej pamięci: GDDR5
Częstotliwość taktowania rdzenia: 925 MHz
Częstotliwość taktowania pamięci: 1375 MHz (efektywnie 5500 MHz)

Podsumowanie

Premiera Radeona HD 7970 za nami. Czy jest to karta, która pozytywnie nas zaskoczyła? I tak, i nie. Tak – ponieważ jej wydajność jest bardzo wysoka, widać zauważalną różnicę pomiędzy nią a Radeonem HD 6970. Nie – bo sama wydajność nie wygląda tak cudownie w porównaniu z leciwym już GeForcem GTX 580. Co prawda w prawie każdej z testowanych przez nas gier nowy Radeon pokonuje konkurenta od "zielonych", tym niemniej nie jest to aż tak przekonywujące zwycięstwo, jakiego można było się spodziewać. W przypadku starszych serii skoki wydajnościowe wyglądały o wiele lepiej.

AMD słusznie poszło śladem Nvidii i stworzyło kartę, która bardzo dobrze nadaje się do obliczeń. Architektura GCN ma też bardzo duże pole do popisu w przypadku najnowszych gier, wreszcie poprawiono teselację, zadbano, aby odbiór gier był jeszcze lepszy przez zastosowanie nowego filtra anizotropowego. AMD stawia konsekwentnie na promowanie konfiguracji wielomonitorowych, a więc technologię Eyefinity. Nie wiemy jednak, jaki ma to sens, nawet Radeon HD 7970 nie jest w stanie zapewnić płynnej rozgrywki w rozdzielczości 5760 x 1080 pikseli ze wszystkimi wodotryskami graficznymi, tym bardziej gdy dodamy do tego jeszcze tryb 3D. Nie odbieramy jednak w tym aspekcie zasług czerwonym, bo o podobne rozwiązania u konkurencji (szczególnie w przypadku pojedynczych kart) bardzo ciężko.

Kultura pracy karty nie jest najlepsza, czego można było się spodziewać po modelu referencyjnym. Przede wszystkim dokucza bardzo głośna praca turbiny, także temperatury, szczególnie po podkręceniu, nie należą do niskich – jak na układ wykonany w wymiarze 28 nm. Pochwalić należy za to całkiem dobre możliwości OC, które w bardzo zauważalny sposób wpływają na zwiększenie się liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Z pewnością pojawią się autorskie konstrukcje charakteryzujące się mocno podniesionymi fabrycznie zegarami.

Tym, co może być kłopotliwe i trudne do "przeskoczenia" dla użytkownika końcowego, jest dostępność oraz ceny Radeona HD 7970. A te przez kurs dolara do niskich nie należą. Konstrukcja Sapphire, która dzielnie służyła nam w recenzji jako sampel testowy, kosztuje obecnie około 2200 zł. Jest to co prawda cena porównywalna do GeForce'a GTX 580 3GB, a często nawet niższa, ale i tak wydaje się być ona kwotą zbyt wysoką. Niestety brak konkurencji (pierwsze GeForce'y oparte na rdzeniu Kepler pojawią się przy pomyślnych wiatrach za kilka miesięcy) negatywnie wpływa na rynek i to na przykładzie bohatera naszej dzisiejszej recenzji widać znakomicie.

Czy warto kupić AMD Radeona HD 7970? Jeśli jesteś maniakiem wydajności, uwielbiasz ulepszać swój sprzęt, kochasz oglądać ogromne liczby w benchmarkach, czy po prostu masz tyle pieniędzy i nie wiesz co z nimi zrobić, to z pewnością możesz kierować się do najbliższego sklepu i zamówić nowe dziecko AMD. Jeśli jednak liczysz każdą złotówkę, to – naszym zdaniem – nie warto przepłacać, lepiej poczekać na rozwój wypadków, na premierę Keplera oraz niższych modeli Radeonów z serii HD 7800 i HD 7700. Jeśli chodzi o kartę Sapphire to – przez wzgląd na ogromną wydajność – przyznajemy jej naszą rekomendację.

Plusy Minusy Ocena końcowa
  • ogromna wydajność
  • nowy proces technologiczny
  • poprawiona teselacja względem swoich poprzedników
  • bardzo dobre możliwości OC
  • cena
  • po OC pobór prądu jest bardzo wysoki
  • hałaśliwa turbina
85%

Polecane przez PC Centre - 2012Opisany powyżej produkt został uhonorowany przez nas odznaczeniem Polecane przez PC Centre. Przyznajemy je jedynie produktom naprawdę wysokiej jakości, których zakup bez obaw możemy polecić Wam, drodzy Czytelnicy.

Zgłoś błąd