News

Windows i Linux na jednym komputerze

Po zakończeniu kopiowania plików będziemy musieli skonfigurować kilka ustawień koniecznych do poprawnej pracy Linuxa. W wyświetlonym oknie wpisujemy hasło roota, czyli administratora systemu. Oprócz konta roota powinniśmy również stworzyć przynajmniej jedno konto użytkownika, wpisując we wskazane pola imię, nazwisko, identyfikator (inaczej login) oraz hasło. Po wprowadzeniu danych jednego użytkownika klikamy na Akceptuj użytkownika, zaś po zakończeniu dodawania wszystkich kont wskazujemy myszą Gotowe. Instalator zaproponuje nam automatyczne logowanie w systemie bez konieczności podawania hasła. Skorzystanie z tej możliwości umożliwi każdemu użytkownikowi komputera dostęp do naszego konta, więc lepiej nie akceptować tej opcji. W kolejnym kroku ustawiamy posiadane połączenie internetowe. Jeżeli nie posiadamy żadnego klikamy na Anuluj. W przeciwnym wypadku musimy wybrać jedno z dostępnych. Jeżeli posiadamy w naszym komputerze modem, znalezienie dla niego odpowiednich sterowników może okazać się niewykonalne - tak przynajmniej było w moim przypadku, ale nie należy się zrażać. Po zaznaczeniu połączenia modemowego zostaniemy poproszeni o określenie portu, do jakiego został on podłączony. Ostatni etap konfigurowania połączenia modemowego to ustawienie opcji dzwonienia. Jeżeli łączymy się przez numer dostępowy Telekomunikacji Polskiej powinniśmy w polu Nazwa połączenia wpisać na przykład TPSA, w Numerze telefonu 0202122, w polach Identyfikator i Hasło wprowadzamy standardowo ppp. Z kolei w polu Auntentykacja wybieramy PAP. Pozostałe pola pozostawiamy puste. Następnie klikamy na Ok, by przetestować połączenie.

Potem pojawia się okno podsumowujące konfigurację komputera. Jeżeli mamy drukarkę możemy ją teraz skonfigurować - klikamy na Dodaj drukarkę. Instalator postara się wykryć ją automatycznie, po czym będziemy mogli wydrukować stronę testową. Jeżeli drukarka zostanie znaleziona zostaniemy poproszeni o podanie jej nazwy oraz ewentualnego opisu. Do okna konfiguracji możemy powrócić, klikając na Gotowe. Aby zakończyć konfigurację sprzętu klikamy Ok.

W następnym kroku procesu instalacyjnego będziemy musieli wybrać usługi, które będą uruchamiane podczas startu systemu. Ich opisy wyświetlają się po zaznaczeniu danej usługi w prawej części okna. Gdy dokonamy wyboru klikamy na Ok. W kolejnym etapie instalacji czeka nas wybór boot managera. Domyślnie wybrany jest LILO (LInux LOader) w trybie graficznym. Jeżli zależy nam na estetyczności, powinniśmy pozostawić właśnie LILO (jeśli czujemy się na siłach. Musimy też wybrać urządzenie, na którym zostanie zapisany rekord rozruchowy. Jeżeli Linux jest zainstalowany na dysku primary master powinniśmy wybrać /dev/hda. W trzecim polu tegoż okna wpisujemy liczbę sekund, po upływie której uruchomiony zostanie domyślny system operacyjny. Klikamy na Ok. W następnym oknie wyświetlone są szczegółowe opcje boot managera. Na liście wyświetlone są wszystkie pozycje, które później ujrzymy w oknie LILO. System oznaczony gwiazdką, będzie domyślnie uruchamiany, po upływie wcześniej ustalonego czasu. Po wybraniu i skonfigurowaniu boot managera będziemy mogli utworzyć dyskietkę, która pozwoli nam uruchomić Linuxa nawet po uszkodzeniu MBR i boot managera.

Przyszła kolej na konfigurację karty graficznej i monitora. Jeśli program instalacyjny wykryje monitor Plug & Play zostanie on wyświetlony na liście. Jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli samodzielnie wybrać producenta i model naszego monitora lub wskazać monitor standardowy. W następnym kroku zostaniemy poproszeni o wskazanie odpowiedniego dla naszej karty graficznej modelu X serwera. Przeważnie chipset posiadanej karty jest wykrywany automatycznie i zaznaczany na liście. Będziemy musieli wskazać również wersję X serwera - najlepiej wybrać jak najnowszą. Przyszła pora na wybranie rozdzielczości ekranu i głębi kolorów, na jakich będziemy pracować. Po zakończeniu konfiguracji klikamy na Ok. W wyświetlonym oknie klikamy na Tak - rozpocznie się testowanie wybranej przez nas konfiguracji. Jeśli obraz będzie wyświetlany prawidłowo ponownie klikamy na Tak, aby przejść do kolejnego kroku.

Potem zostanie wyświetlony komunikat, informujący nas o możliwości zaktualizowania Linuxa. Jeżeli posiadamy stały dostęp do Internetu, możemy sobie na to pozwolić (chyba, że mamy modem i kopalnie diamentów lub szyb naftowy obok domu). W przeciwnym wypadku odpowiadamy przecząco.

Wyświetlony zostanie komunikat (nareszcie) o zakończeniu procesu instalacji. Komputer zostanie ponownie uruchomiony. W końcu możemy delektować się naszym pięknym Linuxem, żyjącym w symbiozie ze swoim największym rywalem...

Strona: Poprzednia 1 2
Zgłoś błąd