News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Moduł obsługi kluczy IPSec IKE i AuthIP (wyłączony) – usługa potrzebna do zaawansowanej osbługi połączeń typu VPN. Dla większości użytkowników jest jednak bezużyteczna.

Wykrywanie usług interakcyjnych (wyłączony) – dotyczy powiadamiania o usługach interakcyjnych, które dla zwykłego użytkownika zazwyczaj nie mają najmniejszego znaczenia (bo po prostu z nich nie korzysta).

Pomoc IP (wyłączony) – serwis ten umożliwia wykorzystywanie protokołu IPv6. Obecnie jest on jednak dopiero w początkowej fazie rozwoju. Warto zatem wyłączyć – przynajmniej do czasu, gdy IPv6 wejdzie do powszechnego użytku.

Mapowanie z odnajdowaniem typologii warstwy łącza (wyłączony) – dzięki tej usłudze system jest w stanie utworzyć mapę sieci, na której wyświetlane są urządzenia i inne komputery, z którymi aktualnie się łączymy. W praktyce jest to właściwie gadżet, bo trudno znaleźć dla niego jakiekolwiek zastosowanie.

Usługa inicjatora iSCSI firmy Microsoft (ręczny/wyłączony) – zarządza sesjami łączności z urządzeniami typu iSCSI. Nie wyłączamy tej usługi tylko w przypadku, gdy korzystamy z aplikacji pakietu Windows Live.

Agent ochrony dostępu do sieci (wyłączony) – usługa zbiera informacje na temat komputerów klienckich w sieci, a następnie powiadamia o nieaktualnym lub wadliwym oprogramowaniu na którymś z nich. W przypadku sieci domowych jest całkowicie zbędna.

Netlogon (wyłączony) – służy podtrzymywaniu otwartego kanału zabezpieczeń, aby umożliwić uwierzytelnianie użytkowników podczas łączności między komputerem a kontrolerem domeny. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku sieci domowych ta usługa najczęściej nie ma najmniejszego znaczenia.

Kontrola rodzicielska (wyłączony) – jeżeli nie musimy lub nie chcemy konfigurować zabezpieczeń przed nieautoryzowanymi czynnościami w systemie (np. wykonywanymi przez dzieci lub innych niedoświadczonych użytkowników), warto ustawić na „wyłączony”.

Protokół rozpoznawania nazw równorzędnych, Grupowanie sieci równorzędnej, Menedżer tożsamości sieci równorzędnej, Usługa publikowania nazw komputerów PNRP (ręczny/wyłączony) – jeśli nie planujemy udostępniania plików w ramach Grupy Domowej lub korzystania z funkcji pomocy zdalnej, można wyłączyć.

Rejestr zdalny, Usługi pulpitu zdalnego, Menedżer konfiguracji usług pulpitu zdalnego(ręczny/wyłączony) – jeżeli nie korzystamy z pulpitu zdalnego (a warto wiedzieć, że to nie jest najprzyjemniejsze w użyciu narzędzie), wyłączamy.

Usługa Asystent zgodności programów (wyłączony) – w teorii zapewnia monitorowanie instalowanych i uruchamianych aplikacji. W praktyce wygląda to tak, że asystent uruchamia się w najmniej odpowiednich momentach (m.in. po anulowaniu pracy instalatora). Zdecydowanie polecam wyłączenie.

Pomoc techniczna panelu sterowania Raporty i rozwiązania problemów(wyłączony) –działanie tej usługi ma na celu wyświetlanie komunikatów pomocniczych podczas korzystania z panelu sterowania oraz wysyłania raportów o błędach do firmy Microsoft. Oczywiście wyłączamy.

Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne (wyłączony) – ta usługa jest używana jedynie przy synchronizacji między takimi aplikacjami, jak Windows Media Player czy Kreator a wymiennymi nośnikami danych.

Moduł wyliczający magistrali PnP-X IP (ręczny/wyłączony) – jest to serwis zarządzający magistralą sieci wirtualnej opartej o protokoły SSDP/WS. W praktyce wykorzystuje ją jedynie aplikacja Windows Media Center, zatem jeśli jej nie używamy warto rozważyć wyłączenie.

Karta inteligentna, Zasady usuwania karty inteligentnej (wyłączony) – Karty inteligentne to nośniki danych przypominające wyglądem karty kredytowe wyposażone w zakodowany chip. Jeżeli jakimś cudem jesteśmy w posiadaniu takowych lub adaptera służącego do ich odczytu, zostawiamy tę usługę bez zmian. W przeciwnym wypadku wyłączamy.

SNMP Trap (wyłączony) – działanie tej usługi polega na odbieraniu pułapek w wiadomościach wysyłanych przez protokół SNMP. Jak najbardziej wyłączamy.

Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet (ręcznie/wyłączony) – co prawda komputery wyposażone w ekrany dotykowe stają się coraz popularniejsze i powoli tworzą nowy segment na rynku IT, jednak, jak na razie, znaczna liczba użytkowników musi się zadowolić tradycyjnymi wyświetlaczami. Jeżeli należymy do tej grupy, ustawiamy na „wyłączony”.

Zgłoś błąd