News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Usługi

Jasność adaptacyjna (wyłączony) – jeżeli komputer wyposażony jest w czujniki światła, ta usługa monitoruje je i dopasowuje jasność ekranu na podstawie otrzymanych wyników. Większość komputerów jest pozbawiona tego gadżetu, dlatego najlepiej wyłączyć.

Autokonfiguracja sieci WLAN oraz Automatyczna konfiguracja sieci bezprzewodowej (ręczny/wyłączony) – te usługi są ważne dla posiadaczy laptopów lub kart łączących się bezprzewodowo. Jeżeli nie łączymy się z siecią za pomocą technologii Wifi i jest nam to niepotrzebne, to proponuję wyłączyć.

Bufor wydruku (ręczny/wyłączony) – usługa znana z poprzednich edycji oprogramowania Microsoftu. Odpowiada za przesyłanie dokumentów do wydruku. Jeżeli nie korzystamy z drukarki warto wyłączyć, ponieważ absorbuje kilka megabajtów pamięci.

Usługa obsługi Bluetooth (ręczny/wyłączony) – odpowiada za połączenia bezprzewodowe przy użyciu technologii Bluetooth. Jeżeli nie mamy w naszym komputerze odpowiedniego urządzenia do takiej łączności, wyłączamy.

Menedżer poświadczeń (wyłączony) – zarządza poświadczeniami przesyłanymi przez innych użytkowników lub aplikacje. Całkowicie zbędne.

Usługa zasad diagnostyki, Host usług diagnostyki oraz Host systemu diagnostyki (wyłączony) – umożliwiają diagnozowanie błędów występujących w systemie. Jako że zwykły użytkownik raczej nie jest w stanie wynieść cokolwiek pożytecznego z opublikowanych wyników takiej diagnozy, usługi te są zbędne.

Klient śledzenia łączy rozproszonych (wyłączony) – dba o utrzymanie powiązań między plikami zapisywanymi w systemie NTFS na komputerze lub w sieci. W praktyce nie przydaje się właściwie do niczego.

System szyfrowania plików (EFS) (ręczny/wyłączony) – serwis ten dostarcza systemowi technologię szyfrowania plików na dysku. Jeżeli nie potrzebujemy zabezpieczania danych w ten sposób, możemy śmiało wyłączyć.

Dostawca grupy domowej (ręczny/wyłączony) – jeżeli nie łączymy się z siecią i nie korzystamy z dobrodziejstw nowej funkcji Windows 7 – Grupa Domowa – ta usługa nie będzie nam potrzebna.

Host dostawcy odnajdowania funkcji (ręczny/wyłączony) – odpowiada za łączność poprzez specjalistyczne protokoły SSDP oraz WS-D. Wyłączenie tej usługi uniemożliwi odnajdywanie sieci, które z nich korzystają. Serwis jest niezbędny do działania opisanego punkt wyżej, więc jeżeli go wyłączymy, automatycznie zostaniemy pozbawieni modułu Grupy Domowej.

Publikacja zasobów odnajdowania funkcji (ręczny/wyłączony) – to usługa niezbędna w przypadku, gdy chcemy, by inni użytkownicy sieci widzieli zasoby naszego komputera. Jeżeli jest to nam niepotrzebne, warto wyłączyć lub chociaż ustawić na ręczny.

Zarządzanie kluczami i certyfikatami kondycji (wyłączony) – dostarcza certyfikat X.509 oraz funkcje niezbędne do zarządzania kluczami mu pokrewnymi. Programy, które korzystają z tej usługi, można policzyć na palcach jednej ręki. Zdecydowanie warto wyłączyć.

Dostęp do urządzeń interfejsu HID (ręczny/wyłączony) – najbezpieczniej ustawić tę usługę na „ręczny”, ponieważ jest niezbędna do obsługi urządzeń (klawiatur, skanerów, myszek itp.), które są wyposażone w dodatkowe przyciski funkcyjne. Większość takich urządzeń posiada jednak własne sterowniki. Wówczas ten serwis staje się zbędny. 

Zgłoś błąd